Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά 2019-20

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Γονείς, Εκδηλώσεις | , στις 18-09-2019

Την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2019 ο π. Δημήτριος και ο π. Χρήστος τέλεσαν τον Αγιασμό για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2019-20, όπου συμμετείχαμε με τη δέουσα κατάνυξη, λαμβάνοντας την ευλογία τους.

Το προαύλιο είχε γεμίσει νωρίτερα χαμόγελα και παιδικές φωνές. Οι συνοδοί γονείς ήταν εκεί με την ανάλογη συγκίνηση.

Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία της η Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κα Πετρέση Κυριακούλα και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου και πολλοί γονείς των μαθητών.

Αναγνώσθηκε από τον π. Δημήτριο ευχετήριο μήνυμα του Σεβασμιότατου κ.κ. Δαμασκηνού, από την δασκάλα κα Ζώνκε Πολυξένη μήνυμα του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης κ. Μπαντίκου Κων/νου, ενώ χαιρετισμό απηύθυνε η Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Στη συνέχεια οι μαθητές συνοδεύτηκαν από τους εκπαιδευτικούς στις αίθουσες.

Για τους γονείς των μαθητών παρατέθηκε μικρή δεξίωση και ενημερώθηκαν για τη λειτουργία του σχολείου.

Καλή δύναμη και καλή χρονιά σε όλους!

Ανακυκλώνω υλικά – ζω καλύτερα

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Δράσεις | , στις 18-09-2019

Το σχολείο μας είχε συμμετοχή στη δραστηριότητα για τη συγκέντρωση ανακυκλώσιμων υλικών, στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος «ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ ΣΤΑ ΕΠΑΛ» του σχεδίου δράσης «ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΛΕΙ… ΒΟΗΘΕΙΑ» σχολικού έτους 2018-19 με φορέα διαχείρισης το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών & Μουσείο Τεχνολογίας (NOESIS) και πρωτοβουλία στην πόλη μας του 1ου ΕΠΑΛ.

Ο Διευθυντής του 1ου ΕΠΑΛ Ορεστιάδας μας παρέδωσε τη Βεβαίωση Συμμετοχής και δύο κιβώτια φωτοτυπικού χαρτιού.

Η Ανακύκλωση στις μέρες μας αποτελεί βασική προϋπόθεση για την προστασία του περιβάλλοντος και του μέλλοντος μας. Δεν είναι μια εφήμερη τάση της εποχής, αλλά αντίθετα, υποχρέωση κάθε πολιτισμένης κοινωνίας και κάθε πολίτη που σέβεται και εκτιμά τον εαυτό του. Κάθε κοινωνίας και κάθε πολίτη που έχει ως στόχο τη βελτίωση της ποιότητας ζωής του.

Βοηθά σημαντικά στην αποφόρτιση του περιβάλλοντος από μεγάλες ποσότητες αποβλήτων αφού μεγάλο ποσοστό των απορριμμάτων που παράγουμε καθημερινά μπορεί να ανακυκλωθεί.

Η ανακύκλωση βοηθά στην εξοικονόμηση ενέργειας αφού η ενέργεια που απαιτείται για την παραγωγή προϊόντων από πρωτογενείς πρώτες ύλες είναι πολλαπλάσια από αυτήν που απαιτείται, όταν η παραγωγή γίνεται από χρησιμοποιημένα υλικά.

Παραδείγματα:

• Με ένα τόνο ανακυκλωμένου γυαλιού εξοικονομούμε ενέργεια αντίστοιχη με 135 λίτρα πετρελαίου
  • Με την ανακύκλωση ενός τόνου χαρτιού σώζουμε τη ζωή 17 δέντρων
  • Για να κατασκευαστεί ένα αλουμινένιο κουτί χρειάζεται τόση ενέργεια όση για να ακούσουμε ραδιόφωνο για 4 ώρες ή να δούμε τηλεόραση για 3 ώρες
  • Καθαρίζουμε το περιβάλλον από το πλαστικό αφού το πλαστικό χρειάζεται 450 χρόνια για να αποσυντεθεί στη φύση