Κανονική η λειτουργία των σχολείων στις 27 Σεπτεμβρίου 2019

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Δράσεις, Εκπαιδευτικοί | , στις 17-09-2019

Με αφορμή τίτλο ειδησεογραφικών ιστοσελίδων που δημιουργεί ερωτηματικά για την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου, ανακοινώνουμε ότι την ημέρα αυτή ορίστηκε από τη Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής του Υπουργείου Παιδείας η 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 εναρμονίζοντάς την με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 η οποία θα εορταστεί την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019.

Με σύνθημα «Αγαπώ την Άθληση – Αγαπώ την Υγεία μου» προτείνεται οι σχολικές μονάδες να υλοποιήσουν εντός του σχολικού ωραρίου αθλητικές δράσεις (μεμονωμένα ή συνδυαστικά): αερόβιες κινητικές δραστηριότητες: βάδην, τρέξιμο, σκυταλοδρομία, ποδηλασία, σχοινάκι, χορός κ.ά., ομαδικά – ατομικά αθλήματα: καλαθοσφαίριση 3Χ3, ποδόσφαιρο 5Χ5, χειροσφαίριση, πετοσφαίριση, αντισφαίριση, επιτραπέζια αντισφαίριση κ.ά. (με δυνατότητα δημιουργίας και μικτών ομάδων).
Με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, δύναται να αναπτυχθούν δράσεις σε συνεργασία με όμορες σχολικές μονάδες ή αθλητικά κέντρα- αθλητικές Ομοσπονδίες και αθλητικούς Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης, με την προϋπόθεση ότι εάν απαιτηθούν μετακινήσεις πρέπει να τηρηθούν τα οριζόμενα στις κείμενες διατάξεις.
Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού ήταν καθιερωμένη για την πρώτη εβδομάδα του Οκτωβρίου. Με τη νέα απόφαση μεταφέρεται λίγο νωρίτερα.