Αρχική » "Who I am" » Φιλοξενία Εσθονών εκπαιδευτικών από το 3ο Γυμνάσιο Νάουσας

Φιλοξενία Εσθονών εκπαιδευτικών από το 3ο Γυμνάσιο Νάουσας

0

Το 3ο Γυμνάσιο Νάουσας «Φιλώτας Κόκκινος» υλοποιώντας πρόγραμμα Etwinning με θέμα «Μαθαίνω να σέβομαι τη διαφορετικότητα. Δημιουργώ ένα θετικό κλίμα» και στα πλαίσια της συνεργασίας του με το Antsla Gümnaasium της Εσθονίας είχε τη χαρά να υποδεχθεί δύο Εσθονές καθηγήτριες.
Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε από 27-29 Σεπτεμβρίου και στη διάρκειά της δόθηκε η ευκαιρία στις φιλοξενούμενές μας να ξεναγηθούν στην πόλη της Νάουσας γνωρίζοντας βασικά της τοπόσημα. Την επόμενη μέρα επισκέφτηκαν το σχολικό μας συγκρότημα, συνομίλησαν με εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες και υπήρξε μια αγαστή συνεργασία με τα μέλη του προγράμματος προκειμένου να οργανωθούν οι δράσεις του για όλη τη διάρκεια του έτους και να προετοιμαστεί η κινητικότητα των Εσθονών μαθητών/τριών που θα φιλοξενηθούν από παιδιά του γυμνασίου μας. Στη συνέχεια γνώρισαν από κοντά το άλσος του Αγίου Νικολάου και μετέβησαν στην πόλη της Βέροιας όπου και ξεναγήθηκαν. Η φιλοξενία των Εσθονών καθηγητριών έκλεισε με μια ημερήσια εκδρομή στον αρχαιολογικό χώρο και το μουσείο του Δίον και στην πόλη του Λιτοχώρου.
Οι ξένες φίλες μας εντυπωσιάστηκαν από την όμορφη πόλη μας, ενθουσιάστηκαν με τις επισκέψεις στην ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας και εξέφρασαν τη χαρά και την ικανοποίησή τους από τη θερμή φιλοξενία που έλαβαν, δηλώνοντας παράλληλα την ανυπομονησία τους για την επερχόμενη έλευση των μαθητών /τριών τους στις αρχές Νοεμβρίου στην πόλη και στο σχολείο μας.
Στο επανιδείν!