ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ 3Ο
Μπαίνω στη θέση του άλλου
Προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα
Να εμβαθύνουν στο θέμα της βίας.
Να αποτυπώσουν τις σκέψεις και τις απόψεις τους μέσα από την οπτική των ρόλων, σχετικά με την ιστορία που δημιουργήθηκαν.
Να δώσουν συγκεκριμένη μορφή σε πρόσωπα ή χώρους που έχουν συλλάβει με τη φαντασία τους.
Να καταθέτουν αυθόρμητα τις ιδέες τους.
Να ερμηνεύουν τους ρόλους ομόφωνα με τη δική του οπτική.
Να ανακαλύπτουν τα φανερά και κρυμμένα μηνύματα.
Να αναπτύξουν στάσεις αποδοχής και
σεβασμού της διαφορετικότητας των άλλων.
Να αναδυθούν και να γίνουν ξεκάθαρες δύκολες ή αφηρημένες έννοιες
Να προτείνουν λύσεις για το πρόβλημα.
Να καλλιεργήσουν τις μεταγνωστικές τους δεξιότητες.
1η Δραστηριότητα
Διαβάσαμε σταδιακά το σενάριο «Μιμή η κουταλαυτού», το προσεγγίσαμε μέσω του εκπαιδευτικού δράματος και χρησιμοποιήσαμε τις παρακάτω τεχνικές:
Χτίσιμο της «στάσης» του ρόλου:
Δημιουργία ήχων:
Παγωμένη εικόνα:
Η εκπαιδευτικός αφηγείται την ιστορία της Μιμής.
<<Η Μιμή είναι ένα κοριτσάκι πέντε χρονών. Σήμερα ξύπνησε και ήταν πολύ χαρούμενη,πετάχτηκε από το κρεββάτι της και φώναξε Γιούπι!
Σήμερα θα πάω πρώτη φορά στο νηπιαγωγείο!!!. Η μαμά της χαμογέλασε και της είπε ότι είναι σίγουρη ότι θα της αρέσει πολύ το νέο της σχολείο.
Έφαγε πρωινό και φόρεσε το πιο φωτεινό της χαμόγελο.Γεια σας είμαι η Μιμή,είμαι πολύ χαρούμενη που μεγάλωσα και φοιτώ στο νηπιαγωγείο.
Είμαι σίγουρη θα αποκτήσω καινούριους φίλους που θα τους αγαπώ και θα με αγαπάνε.
Ξαφνικά η Μιμή άκουσε δυνατά γέλια.Χαχαχα τι αυτάρες είναι αυτές!Πως πετάγονται έτσι;
Σαν παλιοκουτάλες είναι τα αυτιά σου!Χαχαχαχαχα!Μιμή η κουταλαφτού!
Η μικρή μας Μιμή είχε κάτι διαφορετικό από τα άλλα παιδάκια. Τα δύο μεγάλα πεταχτά της αυτιά που την έκαναν ξεχωριστή.
Η Μιμή στην αρχή δεν έδωσε καμία συμμαθητή της , τον Τζακ ίσα ίσα το διασκέδαζε κιόλας. Με το πέρασμα του χρόνου κατάλαβε ότι αυτό δεν ήταν αστείο.
Ντρεπόταν και ήταν πολύ στεναχωρεμένη. Η Μιμή δεν ξυπνούσε πλέον με την ίδια όρεξη για να πάει σχολείο. Δεν της άρεσε καθόλου το σχολείο.
Η Δάφνη εκδήλωσε το ενδιαφέρον της να υποδυθεί τη Μιμή. Έγινε λοιπόν το μοντέλο,στάθηκε στο κέντρο της ολομέλειας και υποδύθηκε τη Μιμή,
έπειτα από οδηγίες των συμμαθητών της. Έκανε τη Μιμή που α)ξύπνησε,β)ντύθηκε,γ)έφαγε πρωινό δ) ήταν χαρούμενη ,ε) φώναξε ζ)γιούπι, η)στεναχωριόταν .
Έπειτα τα παιδιά γίνονται ζευγάρια και δραματοποιούν ανά ζευγάρι τις δράσεις της Μιμής.





Στη συνέχεια παράγουν ήχους που συνοδεύουν τη δράση.
1)Γελώντας ,την κοροϊδεύουν
2)Φωνάζουν<<Τι αυτάρες είναι αυτές>>
3)Μιμή κουταλαφτού!!
4)Κλαίνε όπως θα έκλαιγε και η Μιμή.
Ρόλος στον τοίχο:
Σε ένα μεγάλο χαρτί τα παιδιά σχεδίασαν το περίγραμμα της Μιμής. Καθώς εξελίσσεται το δράμα τα παιδιά γράφουν εντός του περιγράμματος σκέψεις
και συναισθήματα του ρόλου και εκτός του περιγράμματος σκέψεις και συναισθήματα δικά τους ή άλλων προσώπων του δράματος για το ρόλο.
Αυτή η δράση πραγματοποιείται μέσω ενός παιχνιδιού.
Σε κύκλο πετούσε ο ένας το μπαλάκι στον άλλο,χωρίς σειρά όσο ακουγόταν μια γρήγορη μουσική.
Κάθε φορά που σταματούσε η μουσική,το παιδί που κρατούσε τη μπάλα έλεγε μια λέξη που πίστευε ότι ταιριάζει με τη Μιμή.
Οι λέξεις των παιδιών ήταν οι εξής:
Όσον αφορά τα εξωτερικά χαρακτηριστικά,
καστανά μαλλιά,ροζ μύτη,μεγάλα αυτιά,ροζ φούστα μπλε μπλούζα,κόκκινες μπότες.
Όσον αφορά τα εσωτερικά χαρακτηριστικά,
λυπημένη,θυμωμένη,ντροπιασμένη,απογοητευμένη,στεναχωρημένη,νευριασμένη.
Τα παιδιά αντέγραψαν τις λέξεις που αναφέρθηκαν και αυτές που αφορούσαν τα εξτερικά χαρακτηριστικά γραφτήκαν έξω από το σώμα της,ενώ αυτές που αφορούσαν τα εσωτερικά μέσα στο σκίτσο.
Η Μιμή παρέμεινε σε εμφανές σημείο στη τάξη καθ΄όλη τη διάρκεια του δράματος για να μπορούν να να ανατρέχουν σε αυτόν τα παιδιά.
Ζωγραφίζουν τη Μιμή και γράφουν ένα εξωτερικό και ένα εσωτερικό χαρακτηριστικό της .
Ομαδική ζωγραφική:
Οι συμμετέχοντες δημιούργησαν από κοινού μια ζωγραφιά με τους χώρους και τα πρόσωπα του δράματος.
Ξαφνικά άκουσε μια φωνή να της λέει:<<Κι όμως τα μεγάλα αυτιά είναι υπέροχα, για δες τη μυτόγκα μου!>>
Η Μιμή γύρισε και τη να δει;Ένα αγοράκι με μια τεράστια μύτη. Τον λέγανε Μπένη.
Ο Μπένης κάθισε στο παγκάκι και η Μιμή με δάκρυα στα μάτια του τα είπε όλα.
Όλα όσα την στεναχωρούσαν τον τελευταίο καιρό και όλα όσα της κάνει ο Τζακ ο συμμαθητής της.
Ο Πένης της απάντησε: Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό.Μοιάζουμε αλλά είμαστε διαφορετικοί.
Και ο Τζακ θα έχει κάτι το διαφορετικό αλλά και κάτι το ίδιο όπως και τα υπόλοιπα παιδιά.
<<Ναι>>!φώναξε η Μιμή,<<Ο Τζακ έχει το ίδιο ύψος με μένα αλλά έχει γουρλωτά μάτια>>.
Στη συνέχεια ακολουθεί η ανακριτική καρέκλα:
Κάποιο παιδί αναλαμβάνει το ρόλο του Τζακ(Απόστολος Χ.)
Κάνουν ερωτήσεις που θα προβληματίσουν τον Τζακ.
- Γιατί το κάνεις αυτό στη Μιμή;(Γιάννης)
- Γιατί την κοροϊδεύεις;(Δημήτρης Β)
- Θα ήθελες να μην σε έχουμε φίλο;Γιατί την κοροϊδεύεις;(Χρήστος Κ.)
- Αφού έχεις και εσύ γουρλωτά μάτια γιατί το κάνεις;(Δημήτρης Μ.)
- Τι σου έκανα και με κοροϊδεύεις ;(Απόστολος)
- Σου αρέσει να κάνεις τους άλλους να στεναχωριούνται;(Δημήτρης Μ.)
- Θα σου άρεζε να το κάναμε και σε εσένα (Δημήτρης Μ.)
Η αρματωσιά των συναισθημάτων και των αξιών
Σε μια κάπα οι συμμετέχοντες κολλήσαν ζωγραφιές όπου υπήρχαν συναισθήματα καιηθικές αξίες,τα οποία αποτέλεσαντην αρματωσιά του ρόλου για να αντιμετωπιστεί μια δύσκολη κατάσταση.
Αυτά που ζωγράφισαν για την ενδυνάμωση της Μιμής ήταν τα εξής:
- Θα της έδινα ένα παγωτό(Γιάννης)
- Μη του δίνεις σημασία(Δημήτρης Μ.)
- Είσαι πολύ ωραία (Χρήστος Κ.)
- Να είσαι χαρούμενη ( Στάθης)
- Σε αγαπάμε(Ελένη)
- Να γίνουμε φίλες(Δάφνη)
- Θα σου κάνω ένα δώρο(Ιωάννα)
- Θα σου δώσουμε τα παιχνίδια μας (Δανάη)
- Θα την καλούσα σπίτι μου(Χρήστος Κ.)
- Θα της έδινα πολλά δώρα(Απόστολος)
Έπειτα τα παιδιά πήραν από ένα χαρτί σε σχήμα σταγόνας και σε αυτό ζωγράφισαν
τις παραπάνω απαντήσεις. Ύστερα τις κόλλησαν στην αδιάβροχη κάπα και της έδωσαν <<Η σούπερ μαγική κάπα>>
Τα παιδιά ανέφεραν ότι έγιναν οι γιατροί της καρδιάς της Μιμής.Έχοντας αυτό
ως αφόρμηση έφτιαξαν τη καρδιά της Μιμής που με τα λόγια τους θεραπεύτηκε.
Λύση -Αναστοχασμός Αφήγηση:.Το βράδυ ο Μπένη, η Μιμή, ο Τζακ πήγαν στο σπίτι τους για να κοιμηθούν.
Τότε άρχισαν να σκέφτονται την ιστορία που συνέβη.
Σύνταξη κειμένου:
Τελετουργία:
Κάποιο παιδί υποδήθηκε(Νικόλας) το ρόλο του Τζακ.Τα υπόλοιπα παιδιά χωρίστηκαν σε δύο ομάδες ,της Μιμής και του Μπένη.
Ο Τζακ ήταν στο κέντρο και οι υπόλοιποι αριστερά και δεξιά .
Όταν κάποιος ήθελε να του πει κάτι για να αλλάξει γνώμη περνούσε από μπροστά του και του το έλεγε.
Ομάδα του Μπένη:
- Μην κοροϊδεύεις τον άλλο γιατί στεναχωριέται(Δημήτρης Μ.)
- Μη κοροϊδεύεις τη Μιμή γιατί δεν θα σε έχει φίλο(Απόστόλης Χ.)
- Θα ήθελες να σε κορϊδεύουν και οι άλλοι;(Δημήτρης Β.)
- Μη κοροϊδεύεις τη Μιμή(Απόστολος Κ.)
- Αν το κάνεις αυτό δεν θα έχεις φίλους(Νικόλας)
Ομάδα της Μιμής:
- Είμαστε όλοι διαφορετικοί αλλά ίσοι(Ιωάννα)
- Θες να γίνουμε φίλοι;(Δάφνη)
- Νιώθω πολύ λυπημένη γιατί το κάνεις;(Δανάη)
Έπειτα τα παδιά χωρίζονται σε τρεις ομάδες και καλούνται να γράψουν ένα μήνυμα από κάθε ήρωα της ιστορίας.
Η Μιμή νιώθει τελικά ότι όλοι την αγαπούν και την έχουν φίλη.
Ο Τζακ κατάλαβε ότι παρόλο που είμαστε διαφορετικοί ,όλοι έχουμε χαρίσματα.
Ο Μπένη ανέφερε ότι όλοι είμαστε διαφορετικοί αλλά ίσοι.
Στο τέλος ,τα παιδιά άκουσαν ένα τραγούδι για την συμφιλίωση των τριών ηρώων, το <<όπου υπάρχει αγάπη>>.