Συνεργασία με φορείς

ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2020-2021

Τη σχολική χρονία 2020-2021 οι μαθητές συμμετείχαν στα πλαίσια της εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης σε ενα πρόγραμμα ευαισθητοποίησης σε σχέση με την ενδοσχολική βία.

Στο σχολείο απονεμήθηκε βεβαίωση συμμετοχής

Δείτε την εδω   ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2021-2022

Την φετινή χρονιά στα πλαίσια του Συλλογικού προγραμματισμού της μονάδας υπήρξαν πλούσιες συνεργασίες με εξωτερικούς φορείς.

Στα πλαίσια των διαγωνισμών στους οποίους συμμετείχαμε υλοποιώντας το σχέδιο δράσης ”ανακαλύπτουμε τα ταλέντα μας” συνεργαστήκαμε με την εταιρεία FILA GIOTTO HELLAS, MAKE AWISH HELLAS,EUROPEAN SCHOOL RADIO ΚΑΙ ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ με τον διαγωνισμό φιλαναγνωσίας.

Οι μαθητές πήραν βεβαιώσεις για την συμμετοχή τους στους παραπάνω διαγωνισμούς.

ΒΕΒΑΙΩΣΗ

ΕΠΑΙΝΟΣ

Αναλυτικές πληροφορίες θα βρείτε απο την αρχικη σελίδα το σχολείο μας επιλέγοντας ”Προγραμματισμός σχολικής μονάδας”.

Παράλληλα στα πλαίσια υλοποίησης του σχεδίου δράσης για την διαφορετικότητα ”εγω εσυ και οι άλλοι΄΄συνεργαστήκαμε με την κοινωνική κουζίνα ”ο άλλος άνθρωπος”, ιδιωτικής πρωτοβουλίας , με τους special olympics υλοποιώντας εγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα σε συνεργασία με το ειδικό σχολείο του Αμαρουσίου παίζοντας και μαθαίνοντας  μαζί όπου υλοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου μας και με την εκπαιδευτική ομάδα ”Χρόνος-Δράσεις πολιτισμού” με την οποία υλοποιήσαμε εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο χώρο του σχολείου.

ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2023-2024

Κατα την σχολική χρονιά για την υλοποίηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων αλλα και εκπαιδευτικών δράσεων συνεργαστήκαμε με

1)το make a wish συμμετέχοντας σε διαγωνισμό βράβευσης βίντεο και συνδράμοντας στην εκπλήρωση μιας ευχής ενος παιδιού με ανίατη ασθένεια με την συνδρομή των γονέων

ΕΠΑΙΝΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

2)Χριστιανικό Ίδρυμα  Αγία Άννα με την προσφορά μας σε αυτο χειροποίητων που οι μαθητές/τριες έφτιαξαν γλυκισμάτων (Τρουφάκια)

ΕΠΑΙΝΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ ΑΠΟ ΙΔΡΥΜΑ

3) ΓΥΜΝΑΣΤΗΣ PRESCHOOL

O γυμναστης επισκέφτηκε 4 φορές το σχολείο μας κάνοντας πολλά αθλήματα με τους μαθητές/τριες και οργανώθηκε η τελετή λήξης που θα πραγματοποιηθεί με αγωνίσματα στο τέλος της χρονιάς αποχαιρετώντας με αυτο την φετεινή σχολική χρονιά.

4)ΙΔΡΥΜΑ ΛΑΣΚΑΡΙΔΗΣ

Στα πλαίσια της συνεργασίας αυτης είχε προγραμματιστεί να γίνει εθελοντικός καθαρισμός παραλίας με την συμμετοχή των γονέων το Σάββατο 20 Απριλίου που δυστυχώς ακυρώθηκε λόγω με συγκέντρωσης του απαραίτητου 1/3 των μαθητών/τριων αλλα και συμπληρωματικά λόγω των βροχοπτώσεων που είχε εκείνη την ημέρα.

Υλοποιήσαμε όμως στο χώρο του σχολείου εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα την μόλυνση των θαλασσών με προβολή σλάιτς και βιντεοσκοπημένου κουκλοθεάτρου.