Το νηπιαγωγείο μας

Το νηπιαγωγείο μας, στο χώρο που βρίσκεται σήμερα, ξεκίνησε να λειτουργεί ως  2ο  Νηπιαγωγείο Κυμίνων την σχολική χρονιά 2008-2009 . Υπάγεται διοικητικά στη Διεύθυνση της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης. Λειτουργεί με δύο  τμήματα πρωινού υποχρεωτικού προγράμματος και ένα τμήμα απογευματινού προαιρετικού προγράμματος

Τα Κύμινα είναι κωμόπολη της περιφερειακής ενότητας Θεσσαλονίκης με πληθυσμό 3.652 κατοίκους σύμφωνα με την απογραφή του 2011. Αποτελεί οικισμό της Δημοτικής κοινότητας Κυμίνων, που ανήκει στη Δημοτική ενότητα Αξιού, του Δήμου  Δέλτα  και είναι ενωμένα οικιστικά με τα Νέα Μάλγαρα, στη δυτική όχθη του Αξιού. (Πηγή: https://el.wikipedia.org)

Την σχολική χρονιά  2020-2021 το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας απαρτίζεται από τις εκπαιδευτικούς:

κ. Χρυσούλα Ζιώγα, Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου, Νηπιαγωγός του 2ου τμήματος

κ. Παναγιώτα Μπέζα, Νηπιαγωγός του 1ου τμήματος