Διαδραστικός πίνακας, ο διδακτικός και ψυχαγωγικός μας φίλος!

Ένα σπουδαίο δώρο γα τη σχολική μας μονάδα από το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του Νηπιαγωγείου μας, ήρθε με την έναρξη της σχολικής χρονιάς!!
Ο ενθουσιασμός μας μεγάλος και ανυπομονούμε να γνωρίσουμε τον καινούριο μας φίλο!!
Τι είναι ο διαδραστικός πίνακας, ποια είναι τα χαρακτηριστικά του και ποιες οι βασικές του λειτουργίες;
O διαδραστικός πίνακας είναι ψηφιακή συσκευή αφής συνδεδεμένη με υπολογιστή και έναν προβολέα. Ο χρήστης αλληλεπιδρά με αυτόν μέσω αφής και ειδικών μαρκαδόρων. Ό,τι παρουσιάζεται στον υπολογιστή προβάλλεται στον πίνακα μέσω του προβολέα. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην τάξη του Νηπιαγωγείου για τις δραστηριότητες του προγράμματος, παρακολούθηση εκπαιδευτικών βίντεο, διαδραστικά εκπαιδευτικά παιχνίδια, σημειώσεις, ζωγραφική και πολλά άλλα . Ο εκπαιδευτικός γίνεται πιο δημιουργικός χρησιμοποιώντας τα εργαλεία που του παρέχει ο διαδραστικός πίνακας και το μάθημα πολύ πιο ενδιαφέρον και ελκυστικό. Η εκπαιδευτική διαδικασία γίνεται πιο ευχάριστη χωρίς να χάνεται ο παιδαγωγικός χαρακτήρας. Τα παιδιά συμμετέχουν ενεργά, δείχνουν μεγάλο ενδιαφέρον και ενθουσιασμό και η όλη ατμόσφαιρα εκτός από διδακτική είναι και ψυχαγωγική.
Σας ευχαριστούμε !!!

375959892 691858336304673 9174190159430463013 n