Traditional game from Greece “The pumpkin” – Etwinning project – Number Hunters

Ποιος δεν αγαπά τα παραδοσιακά παιχνίδια με αριθμούς; Κάθε χώρα έχει τα δικά της παιχνίδι ή υπάρχουν και κοινά; Μήπως τα παιδιά ανά τον κόσμο, έχουν περισσότερες ομοιότητες από όσες νομίζουμε;

Σε αυτή την … αποστολή αρχικά έπρεπε να παρουσιάσουμε και να προτείνουμε ένα δικό μας ελληνικό παραδοσιακό παιχνίδι με αριθμούς. Στη συνέχεια θα διαλέγαμε παιχνίδια άλλων χωρών και θα τα παίζαμε στο σχολείο μας. Όπως φαντάζεστε σε αυτή τη δραστηριότητα υπήρχε πολύ παιχνίδι, πολλοί αριθμοί και ακόμη περισσότερη διασκέδαση!!

Εδώ θα δείτε την παρουσίαση του παραδοσιακου παιχνιδιού “Κολοκυθιά” στα άλλα σχολεία/συνεργάτες του ευρωπαϊκού etwinning προγράμματος “Number Hunters” στο οποίο συμμετέχουμε !!!

Και εδώ θα μας δείτε να διασκεδάζουμε με 2 παιχνίδια από την Τουρκία και την Ισπανία! Περάσαμε υπέροχα!!!

TRADITIONAL GAMES Traditional games 1