Οι δραστηριότητες του σχολείου μας στη διάρκεια του σχολικού έτους.

2ο Γυμνάσιο Χαλκίδας

Σχ. Έτος 2012 – 13

Οι δραστηριότητες του σχολείου μας στη διάρκεια του σχολικού έτους.

1. Πρόγραμμα Comenius

• Φιλοξενία 4 αποστολών (εκπαιδευτικών και μαθητών) ευρωπαϊκών χωρών (Γερμανία – Λιθουανία – Ουγγαρία – Σλοβακία) για την Εθνική Εορτή της 28ης Οκτωβρίου.
  • Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Ουγγαρία αποστολής του σχολείου μας (εκπαιδευτικοί και μαθητές).
  • Επίσκεψη εκπαιδευτικού από Λιθουανία τον Απρίλιο, για τη διδασκαλία γερμανικής γλώσσας στους μαθητές μας και παρουσίαση της χώρας και των ηθών και εθίμων με έμφαση στη γιορτή του Πάσχα.
  • Φιλοξενία καθηγητών των  χωρών  του προγράμματος για τον τελικό απολογισμό του προγράμματος.
  • Αποτελεσματική συμμετοχή και βοήθεια γονέων σε όλες τις επιμέρους φάσεις του προγράμματος.

2. Πολιτιστικό πρόγραμμα: «Click στην Ιστορία: Τοπική ιστορία»

• Μελέτη και επίσκεψη στην παλιά πόλης της Χαλκίδας.
  • Παρακολούθηση ανοιχτής συνέλευσης του Δήμου Χαλκιδέων για την αποκατάσταση του ιστορικού κέντρου της πόλη μας.
  • Μελέτη και επίσκεψη στα Μουσεία της πόλης μας.
  • Μελέτη και επίσκεψη στα βιομηχανικά κτίρια της πόλης μας.
  • Μελέτη και επίσκεψη της γέφυρας του Ευρίπου.
  • Παρακολούθηση εκδήλωσης για τα 50-χρονα της Γέφυρας του Ευρίπου  και συνέντευξη σε μαθητές του προγράμματος «Click στην Ιστορία» από τον  γεφυροποιό  κ. Τάσιο, Μηχανικού ΕΜΠ, Μέλους της Ακαδημίας Επιστημών του Τουρίνου (Ιταλία).
  • Επίσκεψη στη γέφυρα με ξενάγηση από τους υπευθύνους και παρουσίαση της λειτουργίας της στους μαθητές του προγράμματος.
  • Μελέτη και επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο του Ναού της Αυλιδείας Αρτέμιδος
  • Συνεργασία με τοπικούς φορείς, αρχαιολόγους, πρόεδρο πολιτιστικού συλλόγου.
  • Δύο επιμορφωτικές επισκέψεις στο χώρο του σχολείου μας από τους υπεύθυνους του έργου του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού.
  • Εκπαιδευτική επίσκεψη – υλοποίηση προγράμματος στα «Αρχεία του Κράτους»
  • Καθόλη τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές φωτογράφιζαν και βιντεοσκοπούσαν τις δράσεις.

3. Πολιτιστικό πρόγραμμα e-twinning

• Γνωριμία μέσω Διαδικτύου και Twinspace των μαθητών μας με μαθητές και σχολεία Κύπρου και Μάλτας.
  • Γνωριμία με τη Μεσογειακή Διατροφή.
  • Παρασκευή παραδοσιακών συνταγών από τους μαθητές μας, καταγραφή , παρουσίαση και δημοσίευση στο  Twinspace.

4. Περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Τοπικά προϊόντα: Σύκα –  Βότανα και Αρωματικά Φυτά»

• Δημιουργία περιβαλλοντικής ομάδας «Αειφορία εν-Τάξει»και σχετικού ιστολογίου στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο https://blogs.sch.gr/aeiforia/
  • Συμμετοχή στο Δίκτυο του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κρεστένων «Τοπικά Προϊόντα σε μια κοινωνία αειφορίας».
  • Διήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Κρεστένων και συμμετοχή στο πρόγραμμα «γνωριμία και προώθηση τοπικών προϊόντων».
  • Εκπαιδευτική επίσκεψη σε συσκευαστήριο τοπικών προϊόντων στο Βασιλικό Εύβοιας
  • Ενημερωτική ομιλία υπεύθυνου Νομαρχίας για τα σύκα στο χώρο του σχολείου μας και επίσκεψη στη Νομαρχία.
  • Παρασκευή φυσικού σαπουνιού από επαγγελματία στο χώρο του σχολείου μας
  • Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πνευματικό Κέντρο Φάρου Αυλίδας, παρασκευή θυμιάματος, αγνών κεριών από κερί μέλισσας και πασχαλινών λαμπάδων.
  • Συμμετοχή και φιλοξενία του ιστολογίου της περιβαλλοντικής μας ομάδας στην ιστοσελίδα της Νομαρχίας Εύβοιας “The Evia Project” http://theeviaproject.synergize.co/ με απευθείας ενημερώσεις.
  • Φύτευση βοτάνων στο χώρο του σχολείου για καλλωπισμό και για ενσωμάτωση στη σχολική ζωή αειφορικών πρακτικών.
  • Παρουσίαση του προγράμματος στην Εβδομάδα Παρουσίασης Περιβαλλοντικών Προγραμμάτων στο Αμφιθέατρο του Νομαρχιακού Μεγάρου
  • Παρουσίαση του προγράμματος στη γιορτή λήξης του σχολείου μας

5. Συμμετοχή του σχολείου μας στο πρόγραμμα της Νομαρχίας  «Τοπικά Προϊόντα»με πλήθρος βιωματικών δραστηριοτήτων.

6. Πολιτιστικό πρόγραμμα: «Η ιστορία του σχολείου μας»

• Έρευνα και συλλογή στοιχείων
  • Συνεντεύξεις με αποφοιτήσαντες του σχολείου

7. Λειτουργία Σχολικής Δανειστικής Βιβλιοθήκης με ηλεκτρονική καταγραφή για την προώθηση της φιλαναγνωσίας των μαθητών μας.

8. Κοινωνική Δικτύωση των μαθητών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, ομάδες και ιστολόγια, ενσωμάτωση στην εκπαιδευτική διαδικασία και στα Πολιτιστικά – Περιβαλλοντικά Προγράμματα με ταυτόχρονη βιωματική προώθηση της  πλοήγησης στο Διαδίκτυο με ασφάλεια.

9. Δημιουργία 3 μαθητικών περιοδικών της Β’ Τάξης

10. Εβδομαδιαίες συνεδρίες ψυχολόγου και γονέων στο χώρο του σχολείου σε όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους.

11. Ενίσχυση πρωτοβουλίας μαθητών και συντονισμός τους για διοργάνωση φιλανθρωπικού Χριστουγεννιάτικου Μπαζάαρ.

12. Ενίσχυση εθελοντισμού με συλλογή ρούχων και τροφίμων.

13. Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Εστία Γνώσης Χαλκίδας

• Τηλεδιάσκεψη με σχολείο του Ρεθύμνου
  • Συνεντεύξεις του υπεύθυνου της Εστίας Γνώσης κ—- και του σχολικού συμβούλου φιλολόγων ν. Εύβοιας στους μαθητές μας.

14. Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο στο πρόγραμμα «Ο Υπολογιστής των Αντικηθύρων»

15. Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή και γνωριμία του τρόπου λειτουργίας της καθώς και του τρόπου λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

16. Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Τράπεζα της Ελλάδας και συμμετοχή στο πρόγραμμα «Η Ιστορία του Νομίσματος».

17. Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Action Aid

18. Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Υπουργείο Παιδείας στην έκθεση έργων από τη Σχολή Καλών Τεχνών.

19. Συμμετοχή στους σχολικού αγώνες Μπάσκετ και Βόλεϊ

20. Οργάνωση βραδιάς αστρονομίας και παρατήρηση του ουρανού με έξι τηλεσκόπια στο χώρο του σχολείου μας.

21. Επίσκεψη στην Κύμη

• Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο
  • Συμμετοχή σε βιωματικές πολιτιστικές δράσεις
  • Φιλικοί αγώνες ποδοσφαίρου και μπάσκετ με τους μαθητές του Γυμνασίου Κύμης

22. Φιλοξενία Ενισχυτικής Διδασκαλίας ομάδας σχολείων της πόλης μας.

23. Ανοιχτή γιορτή λήξης με παρουσίαση των προγραμμάτων που εκπονήθηκαν στο σχολείων μας για γονείς και μαθητές.