Μαΐ 05

Για την επιστροφή στο σχολείο 10-5-2021

Χριστός Ανέστη! Χρόνια πολλά!

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,
Σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας την Δευτέρα 10-5-2021 οι μαθητές / μαθήτριες υποχρεούνται να έρθουν στο σχολείο μόνο με βεβαίωση αρνητικού self-test, διαφορετικά δεν θα μπορούν να παρακολουθήσουν τα μαθήματα.
Μόνο όσοι έχουν θετικό τεστ ενημερώνουν το σχολείο για τις απουσίες, υποχρεούνται να κάνουν σε δημόσια δομή rapid test και να το δηλώσουν στον ΕΟΔΥ.
Υπενθυμίζουμε ότι οι μαθητές / μαθήτριες φορούν υποχρεωτικά μάσκα και ισχύουν όλα τα μέτρα προστασίας στη δια ζώσης διδασκαλία στο σχολείο.
Καλή επιστροφή.

Πίσχινα Αικατερίνη

Υ.Γ: Τα self-test τα προμηθεύεστε δωρεάν από φαρμακείο με το ΑΜΚΑ του μαθητή / της μαθήτριας.

Ακολουθούν:

1. η ΚΥΑ
  2. βίντεο με οδηγίες για το πώς κάνουμε το self test και
  3. η κάρτα μαθητή ώστε να την κατεβάσετε – εκτυπώσετε – συμπληρώσετε και να την φέρει μαζί του στο σχολείο ο μαθητής / η μαθήτρια.

document_17_1

Βίντεο: πώς κάνω το self test

Μαΐ 03

#TrashHack συμμετοχή του σχολείου μας!

#TrashHack

#TrashHack_NO_Plastic

#TrashHack_2nd_Junior_High_School_of_Chalkida

Οι απαντήσεις του ερωτηματολογίου μας οπτικοποιήθηκαν ως συννεφόλεξα και δημοσιεύτηκαν στο site της παγκόσμιας δράσης #TrashHack.

Μπορείτε να δείτε τη δημοσίευση εδώ: https://www.trashhack.org/school-trashhacks/  με τη λεζάντα: A Million Voices! Join your voice!

Στην τελική οθόνη του βίντεο υπάρχει qrcode και μπορείτε και εσείς να καταχωρίσετε την δική σας απάντηση που θα συμπεριληφθεί στο δεύτερο τεύχος!

Για ευκολία, το βίντεο (α΄ τεύχος απαντήσεων) φιλοξενείται εδώ: https://youtu.be/3TF6yPpqNPo

Ο σύνδεσμος  και qrcode για να καταχωρήσετε την απάντησή σας: https://forms.gle/aCYVRqz3ybBqG6nT7

Απρ 12

Επικοινωνία με το σχολείο λόγω πανδημίας

Παρακαλούμε, λόγω της πανδημίας covid-19 και για την ασφάλεια όλων,  να στέλνετε e-mail για τις υποθέσεις σας και θα ανταποκρινόμαστε άμεσα.

Εάν δεν είναι εφικτή η εξ αποστάσεως ηλεκτρονική εξυπηρέτηση, παρακαλούμε να φροντίζετε για κλείσιμο ραντεβού.

Τέλος, κάθε ανακοίνωση σας στέλνετε στο e-mail σας, γίνεται εδώ στο blog και είναι προσβάσιμη στην ηλεκτρονική τάξη στην «Ενημέρωση Μαθητών» και με τα στοιχεία του μαθητικού λογαριασμού.

e-mail: mail@2gym-chalk.eyv.sch.gr

τηλέφωνο: 2221024094

ηλ.Τάξη: https://eclass.sch.gr/courses/G865266/ (είσοδος με τα στοιχεία μαθητικού λογαριασμού)

Πίσχινα Αικατερίνη

Μαρ 26

Τηλεφωνική Γραμμή Ψυχοκοινωνικής Υποστήριξης 10306

Μαρ 23

Σχολικός Εορτασμός 25ης Μαρτίου

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Την Τετάρτη, 24 Μαρτίου 2021 στις 9.00. θα πραγματοποιηθεί ο Εορτασμός της 25ης Μαρτίου

Όλες οι μαθήτριες και όλοι οι μαθητές θα συνδεθούν στο λινκ της Διευθύντριας κ. Πίσχινα Αικατερίνης

για να παρακολουθήσουν την γιορτή.

Η συμμετοχή στη γιορτή είναι υποχρεωτική.

Την παρουσίαση επιμελήθηκε και θα παρουσιάσει ο εκπαιδευτικός Παπαδάκης Νικόλαος.

Κατερίνα Πίσχινα

Μαρ 22

Δελτίο Τύπου: Εορτασμός της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του Ρατσισμού

Μαρ 21

Ανακοίνωση: Εορτασμός της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του Ρατσισμού και των Φυλετικών Διακρίσεων

Μαρ 11

2ο Γυμνάσιο Χαλκίδας: Οι ελπίδες και οι στόχοι για το 2021 των μαθητών και μαθητριών 6 χωρών Σύμπραξη Erasmus+

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των συνεργαζόμενων σχολείων συναντήθηκαν, συνομίλησαν διαδικτυακά και αποτύπωσαν τις ελπίδες και τους στόχους τους για το νέο έτος!

Κλικ εδώ!

Μαρ 08

Δελτίο Τύπου: Unesco

Το 2ο Γυμνάσιο Χαλκίδας συμμετέχει στο Δίκτυο Συνδεδεμένων Σχολείων της Unesco.

Ακολουθεί το σχετικό Δελτίο Τύπου

Μαρ 08

Ενημερωτική Ανακοίνωση: Τηλεφωνική Γραμμή Ψυχοκοινωνικής Υποστήριξης 10306

Ενημερωτική Ανακοίνωση

Τηλεφωνική Γραμμή Ψυχοκοινωνικής Υποστήριξης 10306

Δωρεάν και Ανώνυμη 24ωρης λειτουργίας

Ακολουθεί το έγγραφο ώστε να ενημερωθείτε.

Older posts «