Οκτ 22

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

2Ο Γυμνάσιο Χαλκίδας                                                                   Χαλκίδα, 22 Οκτωβρίου 2020

Ευβοίας & Αυλίδας 1

Τηλ.: 2221024094

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σας προσκαλούμε στην ενημέρωση γονέων τη Δευτέρα, 26 Οκτωβρίου 2020 στις 4.00 μ.μ. στην πάνω αυλή του σχολείου. Παρακαλώ να έχετε μάσκα μαζί σας.

Επίσης, μετά την ενημέρωση γονέων θα ακολουθήσει ενημέρωση του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων για θέματα που απασχολούν το σχολείο μας.

Η Διευθύντρια

Κατερίνα Πίσχινα

Οκτ 22

Ώρες επικοινωνίας με εκπαιδευτικούς (ανακοινοποίηση)

Οκτ 16

Επιστροφή των τμημάτων Α2 και Γ2 την Δευτέρα 19-10-2020

Αγαπητοί/ές μαθητές/τριες,

Είμαστε το πρώτο σχολείο που ολοκλήρωσε μία δύσκολη συνθήκη την οποία πιθανόν να ξαναζήσουμε τη φετινή σχολική χρονιά. Διαπιστώσαμε όλοι μας ότι παρότι διεξήχθησαν οι τηλεδιασκέψεις με μεγάλη επιτυχία ακολουθώντας το πρόγραμμα του σχολείου ώστε να μην αισθάνεστε ότι απουσιάζετε, είχαμε κάποια μικρά τεχνικά προβλήματα τα οποία είναι αναπόφευκτα.

Τη Δευτέρα 19-10-2020 σας περιμένουμε με μεγάλη χαρά στη μοναδική παιδαγωγική συνθήκη που είναι η δια ζώσης διδασκαλία. Σας ενημερώνουμε ότι σας περιμένουμε για να κάνουμε τις εκλογές 15-μελούς την 5η, 6η και 7η ώρα την Δευτέρα 19-10-2020. Προετοιμάστε τους λόγους σας και όλα θα πάνε καλά!

Καλή αντάμωση!

Η Διευθύντρια και ο σύλλογος διδασκόντων

Οκτ 10

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ Α2 και Γ2

Από τη Δευτέρα 12/10/2020 και έως και την Παρασκευή 16/10/2020 που αναστέλλεται η λειτουργία των δύο ανωτέρω τμημάτων τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται με τη σύγχρονη και ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση σύμφωνα με το πρόγραμμα των τμημάτων.

Σας στέλνουμε (με e-mail) συνημμένα:
1.         το νέο πρόγραμμα που ισχύει για όλο το σχολείο από 12/10/2020 και σύμφωνα με αυτό θα συνδέεστε στις ψηφιακές τάξεις των καθηγητών σας με την εφαρμογή του ΥΠΑΙΘ WEBEX.
2.        Τα links των ψηφιακών τάξεων των καθηγητών που πρέπει να χρησιμοποιείτε για να συνδέεστε.

Η παρακολούθηση της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης (τηλεδιάσκεψη) είναι για όλους τους/τις μαθητές/τριες υποχρεωτική.
Διαφορετικά, η απουσία θα καταγράφεται στο my school.σύμφωνα με το ΦΕΚ 4264/Β 30/09/2020 άρθρο 3.1. του ΥΠΑΙΘ
«Άρθρο 3
1. Η απουσία μαθητή/τριας από κάθε διδακτική ώρα σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης καταγράφεται από τον εκπαιδευτικό κατά παρέκκλιση του άρθρου 27 της υπό στοιχεία 79942/ΓΔ4/21.05.2019 (Β’ 2005) κοινής απόφασης του Υπουργού και της Υφυπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων σε Ηλεκτρονικό Ημερήσιο Δελτίο Φοίτησης, σύμφωνα με το υπόδειγμα του παραρτήματος της παρούσας, προσμετράται στο γενικό σύνολο των απουσιών που θα πραγματοποιήσει ο μαθητής/τρια κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους και λαμβάνεται υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής του/της.»

Θα είμαστε στη διάθεση σας για κάθε βοήθεια και υποστήριξη για την διαδικασία σύνδεσης αν υπάρξει πρόβλημα (έχετε ήδη εμπειρία από τις τηλεδιασκέψεις στην περίοδο Μαρτίου – Απριλίου).

Καλή μας αρχή στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση και καλή μας επιτυχία!

Η Διευθύντρια και ο σύλλογος διδασκόντων

σημείωση: Τα υπόλοιπα τμήματα λειτουργούν κανονικά στο χώρο του σχολείου.

σημείωση 2: Ακολουθεί ενημερωτικό έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ για τα προσωπικά δεδομένα στο πλαίσιο της Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης.

Ενημέρωση για τα προσωπικά δεδομένα

Οκτ 09

Κάλεσμα γονέων και κηδεμόνων

Οκτ 08

Ενημέρωση γονέων

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Μετά την ενημέρωση για την  εμφάνιση 2 κρουσμάτων Covid-19 στο σχολείο μας την Τρίτη 6/10/2020 το βράδυ, ακυρώθηκε η δια ζώσης προγραμματισμένη ενημέρωση γονέων.

Για το λόγο αυτό σας στέλνουμε την ενημέρωση που είχαμε ετοιμάσει για την Τετάρτη 7/10/2020 σχετικά με τα θέματα που  σας απασχολούν στο έγγραφο που ακολουθεί παρακάτω.

Σε περίπτωση που δεν απαντηθούν όλα τα ερωτήματα σας, ετοιμάσαμε μία φόρμα google (κλικ εδώ) όπου μπορείτε να θέσετε τις ερωτήσεις σας, τις οποίες θα απαντάμε άμεσα.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση και την καλή μας συνεργασία.

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων

Ανακοίνωση

Το 2ο Γυμνάσιο Χαλκίδας από αύριο Πέμπτη 8-10-2020 λειτουργεί κανονικάεκτός από τα τμήματα Α2 και Γ2. Όλοι οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών /τριών των δύο τμημάτων έχουν ενημερωθεί τηλεφωνικά.

Σήμερα, Τετάρτη, 7/10/2020 το απόγευμα έγινε απολύμανση στους χώρους του σχολείου.

Η προσπάθεια της δ/ντριας, του συλλόγου διδασκόντων και του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων είναι προς την κατεύθυνση πραγματοποίησης rapidtest γρήγορα τεστ σε όλους/ες τους/τις μαθητές /τριες και εκπαιδευτικούς, κάτι που δεν προβλέπεται σύμφωνα με τις οδηγίες αντιμετώπισης κρουσμάτων σε σχολεία από τον ΕΟΔΥ και το ΥΠΑΙΘ.

Αναστολή λειτουργίας των τμημάτων Α2 και Γ2 του σχολείου

Ανακοινώνεται η αναστολή λειτουργίας των τμημάτων Α2 και Γ2 του σχολείου μας από 7-10-2020 έως 16-10-2020, σύμφωνα με την απόφαση του Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που ακολουθεί:

Ανακοίνωση: Υπεύθυνος Covid

Ο υπεύθυνος διαχείρισης των περιστατικών Covid-19 είναι ο κ. Σκορδάς Θεόδωρος, τηλέφωνο 6977619741

Οκτ 06

Ανακοίνωση: Αναστολή λειτουργίας του σχολείου

Από την Τετάρτη 7-10-2020 αναστέλλεται η λειτουργία του σχολείου λόγω δύο κρουσμάτων covid-19.

Older posts «