ανατολια5

Healthy Selfie με STEAM και VR στο Κολλέγιο Ανατόλια

Την ευκαιρία να μάθουν για την υγιεινή διατροφή με τη μέθοδο STEAM και για την κλιματική αλλαγή μέσα από τον υπέροχο κόσμο της εικονικής πραγματικότητας VR είχαν τα παιδιά της Δ τάξης του σχολείου μας κατά την εκπαιδευτική τους επίσκεψη στο Κολλέγιο Ανατόλια την Τετάρτη 6/3/2024. Στόχος του μαθήματος ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών στις βασικές αρχές της υγιεινής διατροφής και η καλλιέργεια δεξιοτήτων αυτεπίγνωσης (παίρνω σωστές αποφάσεις για την υγεία μου) μέσα από μία σειρά διαδραστικών παιχνιδιών και εργαστηριακών πειραμάτων. Στη συνέχεια τα παιδιά εξοικειώθηκαν με τα εργαλεία εικονικής και επαυξημένης πραγματικότητας γνωρίζοντας τις αιτίες και τις συνέπειες της κλιματικής αλλαγής.

Περισσότερα για το πρόγραμμα δείτε εδώ