Ιστορική αναδρομή

Το 27ο Δημοτικό Σχολείο ιδρύθηκε το 1976 ως εξαθέσιο (6/Θ) και αρχικά στεγάστηκε στο κτίριο του 21ου Δημοτικού Σχολείου (Τενεκεδένιο).

Αργότερα μεταφέρθηκε στο κτίριο του 105ου Δημοτικού Σχολείου.

Το σχολείο απέκτησε το δικό του χώρο το 1977 μετά από παραχώρηση οικοπέδου του “Υπουργείου Κοινωνικών Υπηρεσιών” εκτάσεως 3.197τμ στο συνοικισμό της κάτω Τούμπας (συμβολή οδών Καισαρείας με Καλλιπόλεως) οικοδομικό τετράγωνο 80.

Το αρχικό κτίριο που κατασκευάστηκε ήταν προκατασκευασμένο κτίσμα με αμιαντόπλακες, με 17 αίθουσες, συνολικού εμβαδού 1.356τμ και πρωτολειτούργησε το σχολικό έτος 1979-1980.

Σε αυτό το κτίριο φιλοξένησε για αρκετά χρόνια το 74ο Δημοτικό Σχολείο καθώς και τα Νηπιαγωγεία 86ο και 119ο.

Το σχολικό έτος 1999-2000 συγχωνεύτηκε με το 74ο Δημοτικό Σχολείο και έγινε δωδεκαθέσιο (12/Θ).

Από το σχολικό έτος 2005-2006 λειτουργεί σε νέο σύγχρονο κτίριο ενώ το αρχικό κατεδαφίστηκε και ένα μέρος του οικοπέδου διατέθηκε στο να δημιουργηθεί πεζόδρομος που συνδέει τις οδούς  Δορυλαίου με την Καισαρείας.

Την άνοιξη του 2019 ξεκίνησαν οι εργασίες για την ανάπλαση της αυλής του σχολείου μας.

Σκοπός του έργου ήταν η βιοκλιματική και λειτουργική αναβάθμιση του 27ου Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης που βρίσκεται στην οδό Καισαρείας 15, στην Κάτω Τούμπα και ανήκει στη Δ΄ Δημοτική Κοινότητα του Δήμου Θεσσαλονίκης.

Οι εργασίες τελείωσαν το καλοκαίρι του 2020. Παρακάτω σας έχουμε τα έγγραφα που αφορούσαν αυτό το έργο:

Τεχνική περιγραφή
Περίληψη προκήρυξης