Όταν η φύση φοράει τα γιορτινά της…….

Η Άνοιξη έχει μπει στη ζωή μας εδώ και δύο μήνες αλλά ο μήνας που μας ενέπνευσε για να ασχοληθούμε διεξοδικά μαζί της φέτος ήταν ο Μάιος , ο μήνας των λουλουδιών!!!! Παραμονή Πρωτομαγιάς φτιάξαμε τα στεφανάκια μας για να στολίσουμε τα δωμάτια μας.

Την δεύτερη μέρα του Μάη   τα παιδιά μας φέραν λουλούδια από τον κήπο τους. Τα μυρίσαμε , τα ομαδοποιήσαμε χρωματικά αλλά και ανά είδος , μιλήσαμε για την μορφή του λουλουδιού που μας δίνει το συγκεκριμένο άνθος και το αποκορύφωμα ήταν η κατασκευή του δικού μας πρωτομαγιάτικου στεφανιού!!!!

Φτιάξαμε και χάρτινα λουλούδια τα οποία κάθε πέταλο τα γεμίσαμε με λαδοπαστελ και  διακοσμήσαμε το σχολείο  μας το οποίο επισκέφθηκαν και έκαναν τη φωλιά τους τα χελιδόνια και ο πελαργός!!!!!

Είδαμε έργα μεγάλων ζωγράφων με θέμα τα λουλούδια , πήραμε τα πινέλα και δημιουργήσαμε και εμείς!!!

Και τέλος με την τεχνικη του κολάζ δημιουργήσαμε την μαργαρίτα και το χαμομήλι επηρεασμένοι και από το παραμύθι ¨Το χαρούμενο λιβάδι”