Παιχνίδια εδώ, παιχνίδια εκεί, παιχνίδια παραπέρα……….

Το Πάσχα πέρασε και οι μικροί μας μαθητές άλλοι με χαρά και άλλοι βαριεστημένα και νυσταγμένα επέστρεψσν στην τάξη . Η Θεματική μας όμως ” Παιχνίδια εδώ, παιχνίδια εκεί, παιχνίδια παραπέρα…”γέμισε τους μαθητές μας ενέργεια και πάθος γιατί άλλο ….μα για το παιχνίδι φυσικά. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.

Τα παιδιά έφεραν στο σχολείο τις λαμπάδες τους και παρουσίασαν στην τάξη την λαμπάδα τους και το στολίδι που είχε πάνω. Όλα τα παιδιά έδειξαν , μοιράστηκαν και έπαιξαν με τα παιχνίδια αυτά. Στην συνέχεια ζωγράφισαν τις λαμπάδες .

Όλη την εβδομάδα τα παιδιά φέρανε στο σχολείο τα αγαπημένα τους παιχνίδια με τα οποία παίζαμε και μοιραζόμασταν

Κάναμε ταξινομήσεις με κριτήρια όπως μέγεθος, υλικό κατασκευής, χρώμα, κλπ.

Μιλήσαμε για τα επιτραπέζια παιχνίδια , ζωγραφίσαμε το αγαπημένο μας επιτραπέζιο παιχνίδι

Φιδάκι

Μάντεψε ποιος

Σκάκι

και κατασκευάσαμε ο καθένας το δικό του επιτραπέζιο φιδάκι.

Την δεύτερη εβδομάδα αναφερθήκαμε σε παιχνίδια της αρχαιότητας και είδαμε εποπτικό υλικό με αρχαιολογικά ευρήματα σχετικά με το θέμα μας.

Τα παιδιά ζωγράφισαν τα παιχνίδια της αρχαιότητας που τους έκαναν εντύπωση.

Στην συνέχεια μιλήσαμε για τα ατομικά και τα ομαδικά παιχνίδια αλλά κάναμε αναφορά και σε αθλήματα ατομικά και ομαδικά.

Λύσαμε σταυρόλεξα και λαβύρινθους (παιχνίδια του μυαλού}

Στην συνέχεια παίξαμε όλοι μαζί παιχνίδια παραδοσιακά στην αυλή όπως το “Λύκε, λύκε είσαι εδώ ;”

“Περνά, περνά η μέλισσα ” κλπ.