Ημέρα: 26 Μαρτίου 2018

25η Μαρτίου

Έφτασε και φέτος ο καιρός για τον εορτασμό της μεγάλης επετείου της 25ης   Μαρτίου.  Μεγάλη μέρα για το έθνος και τη χριστιανοσύνη , μεγάλη διπλή γιορτή.  Ξεκινάμε λοιπόν με την ανίχνευση γνώσεων των παιδιών και έτσι δημιουργούμε τα ιστογράμματά  μας.

H 25η Μαρτίου του 1821 έχει τη θέση της και στην ιστοριογραμμή μας

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΥΜΝΟ  ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ  ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ  ΤΗΣ  ΘΕΟΤΟΚΟΥ

Tα παιδιά ζωγραφίζουν το κρυφό σχολειό.

Συνδιδασκαλία των δύο τμημάτων. Η κυρία Νίνα διαβάζει την ιστορία του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη.

Ετοιμάζουμε ελληνοπούλες και τσολιάδες.

Προσκλήσεις για να καλέσουμε τους δικούς μας στην γιορτούλα μας.  Ένα περιστέρι σύμβολο της ειρήνης.

Έτοιμο και το σκηνικό μας.

Παρουσιάζουμε την γιορτή μας, με πρώτα τα ελληνόπουλα του κρυφού σχολειού. Ακολουθούν  τα Κλεφτόπουλα και οι Σουλιώτισσες και τέλος οι Ελληνοπούλες που είναι περήφανες για την λεύτερη Ελλάδα.

XΡONIA ΠΟΛΛΑ!