Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Tα παιδιά από την πρώτη σχολική ηλικία είναι ικανά να δείξουν την ευαισθησία τους στους άλλους ανθρώπους. Ωστόσο, αυτή η ικανότητα για ενσυναίσθηση πρέπει να καλλιεργηθεί σωστά, διαφορετικά θα παραμείνει αδρανής. Προσπαθήσαμε σήμερα, παγκόσμια ημέρα ατόμων με ειδικές ανάγκες να αφιερώσουμε χρόνο για να βοηθήσουμε τα παιδιά μέσα από βιωματικές καταστάσεις να νιώσουν ότι τα ίδια βρίσκονται σε μία άλλη, «διαφορετική» κατάσταση. Παίξαμε παιχνίδια ενσυναίσθησης για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα άτομα με έλλειψη της όρασης και με κινητικές δυσκολίες. Παράλληλα, έγινε συζήτηση στην τάξη και οι μαθητές και μαθήτριες παρακολούθησαν σχετικά βίντεο.

3 4 5 2 15 14

Για την υλοποίηση των δράσεων συνεργάστηκαν όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου. Συντονίστρια ήταν η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής, κυρία Ελένη Φωτιάδου.