Πανελλήνια ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ Κ

Επιπτώσεις του σχολικού εκφοβισμού στον μαθητή

Η έννοια της σχολικής βίας και παιδικής επιθετικότητας αναφέρεται σε πράξεις που πραγματοποιούνται στοχευμένα και επαναλαμβανόμενα με πρόθεση την πρόκληση σωματικού και/ή ψυχικού πόνο στο άτομο στόχο. Οι πράξεις αυτές έχουν σοβαρές συνέπειες όχι μόνο για το θύμα, αλλά και για τον δράστη.

Τα παιδιά θύματα διατρέχουν αυξημένο κίνδυνο να:

• εμφανίσουν ψυχοσωματικά προβλήματα, όπως διαταραχές ύπνου, κοιλόπονους κεφαλαλγίες, ενούρηση κ.α.
  • παρουσιάσουν σχολική άρνηση, μείωση της σχολικής επίδοσης και να οδηγηθούν σε σχολική αποτυχία.
  • να οδηγηθούν σε κοινωνική απομόνωση, εξαιτίας έντονου άγχους, φόβου και ανασφάλειας.
  • να οδηγηθούν στη χρήση ουσιών ή και να παρουσιάσουν αυτοκτονικές τάσεις.

Τα παιδιά δράστες έχουν μεγάλες πιθανότητες να

• εγκαταλείψουν το σχολείο
  • να εμφανίσουν επικίνδυνες, παραβατικές συμπεριφορές και να έχουν προβλήματα με τον νόμο όταν γίνουν ενήλικες.

Στο σχολείο μας προσπαθούμε να καλλιεργήσουμε ένα κλίμα συνεργασίας και να προωθήσουμε τη δυναμική της φιλίας, ώστε να προλαμβάνουμε φαινόμενα σχολικής βίας. Λέμε ΝΑΙ στη φιλία και ΟΧΙ στις αρνητικές πράξεις της βίας και της επιθετικότητας.

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε ζωγραφιές των μαθητών και μαθητριών της σχολικής κοινότητας του 18ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου για την Πανελλήνια ημέρα της σχολικής βίας και του εκφοβισμού:

ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ-ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ