28η Οκτωβρίου 1940

Μέσα από τη μελέτη δημοσιευμάτων της εποχής, αποσπασμάτων ημερολογίων Ελλήνων στρατιωτών, γελοιογραφιών, λογοτεχνικών κειμένων,  ηχητικών ντοκουμέντων και ταινιών οι εκπαιδευτικοί συζήτησαν με τους μαθητές και τις μαθήτριες για τα γεγονότα εκείνης της εποχής και τους αγώνες του ελληνικού λαού για την ελευθερία και την ανθρώπινη αξιοπρέπεια.

Αν και δεν έγινε η καθιερωμένη γιορτή λόγω  πανδημίας, ως ένδειξη ελάχιστου φόρου τιμής στολίσαμε την εξωτερική όψη του κτηρίου με τις δημιουργίες των παιδιών.

Οι μαθητές της Δ1 τάξης μετά την αξιοποίηση εκπαιδευτικού υλικού με τη δασκάλα της τάξης κα Κόκκαλη Ελένη και τον εκπαιδευτικό παράλληλης στήριξης κο Βλαχούλη Γαβριήλ δημιούργησαν υπέροχες ζωγραφιές υπό την καθοδήγηση του εικαστικού του σχολείου, κου Σαλπιγκίδη Γεώργιου.

Το μεγαλειώδες όχι, την ελληνική σημαία, τις ηρωικές γυναίκες της Πίνδου, τους γενναίους αλεξιπτωτιστές, τα δοξασμένα βουνά, τη γέφυρα του Γοργοπόταμου ζωγράφισαν μαθητές των Α΄, Β΄, Γ΄ Δ2 και Ε΄τάξεων.

Ένα δέντρο που ανθίζει μες στον κόσμο μόνο του

είναι ο μικρός στρατιώτης που μετράει τον πόνο του.

Του μουσκεύανε τη χλαίνη, χιόνια και άγριες βροχές

και ένα γύρο σταυροπόδι, τον φυλάνε οι κορφές.

Για τη δράση συνεργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί των τάξεων και η Διευθύντρια του σχολείου, κα Σαρρούδη Ιωάννα.