6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου, με σύνθημα «Αγαπώ την άθληση-αγαπώ την υγεία μου», τιμήθηκε η 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού και η Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 σε όλα τα σχολεία της χώρας.

Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν διάφορες δράσεις άψογα σχεδιασμένες και οργανωμένες από την εκπαιδευτικό ΠΕ11 κα Ξενιδάκη Δωροθέα  που σκοπό είχαν να ευαισθητοποιήσουν τους μαθητές μας και τις μαθήτριές μας σχετικά με το θέμα της ημέρας. Στο πλαίσιο αυτό προσπαθήσαμε:

• Να ενισχύσουμε τον υγιεινό τρόπο ζωής μέσω της άσκησης και της σωστής διατροφής.

• Να τονίσουμε τις αξίες που ενσαρκώνει ο αθλητισμός, όπως την ευγενής άμιλλα και τον υγιή ανταγωνισμός

• Να δώσουμε την αξία που πρέπει στη χαρά του παιχνιδιού, στην ομαδικότητα, στη συνεργασία, στην αλληλεπίδραση, στη φιλία και στις υγιείς σχέσεις μεταξύ των μαθητών/τριών μας

• Να ενισχύσουμε την έννοια του εθελοντισμού

Στο πλαίσιο αυτής της ημέρας οι δράσεις που πραγματοποιήθηκαν ήταν:

• Αθλητικά παιχνίδια
  • Σπαζοκεφαλιές στην τάξη
  • Ζωγραφική
  • Προβολή video με θέμα τη διατροφή και τον υγιή αθλητισμό
  • Θεατρικό παιχνίδι

Αξίζει να σημειώσουμε ότι «υπεύθυνοι» στις δράσεις ήταν και οι μαθητές της ΣΤ τάξης, οι οποίοι έδειξαν ιδιαίτερο ζήλο και υπευθυνότητα στον ρόλο τους.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας ανταποκρίθηκαν με χαρά στις δράσεις και πέρασαν μία πολύ όμορφη ημέρα.

Συντελεστές δράσης: Ξενιδάκη Δωροθέα ΠΕ11 : Υπεύθυνη για την οργάνωση της δράσης και τον συντονισμό των εκπαιδευτικών

Όλοι/ες οι εκπαιδευτικοί του σχολείου και οι μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων του σχολείου.