Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού και της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με σύνθημα «Aς κινηθούμε» ενεργοποιήσαμε τους μαθητές μας να συμμετάσχουν σε αθλητικές δραστηριότητες  τόσο στο χώρο του σχολείου όσο και σε οργανωμένο αθλητικό κέντρο της περιοχής μας.

Την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018 oι μαθητές/ήτριες των Ε΄ και Στ΄τάξεων ασκήθηκαν και ψυχαγωγήθηκαν ταυτόχρονα συμμετέχοντας σε αγώνες μπάσκετ  υπό την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής κ. Μαχίλη Ιωάννη.

Τη Δευτέρα 1 Οκτωβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων υλοποίησαν αθλητικές δράσεις, όπως αερόβιες κινητικές δραστηριότητες τρέξιμο, χορό και συμμετείχαν σε ομαδικά αθλήματα όπως ποδόσφαιρο και χάντμπολ.

Ο συνδυασμός ψυχαγωγίας και άσκησης οδηγεί στην απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και βελτιώνει τη φυσική κατάσταση των μαθητών/τριών, αποβάλλοντας την αδράνεια και την υποκινητικότητα, που αποτελούν τις κύριες αιτίες αύξησης της παχυσαρκίας στους νέους σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες.