Επίσκεψη στο ΚΠΕ Εδεσσας

Την Παρασκευή 25/ο5/2018 οι μαθητές/ήτριες των  ΣΤ1 και Στ2΄ τάξεων επισκέφτηκαν  το ΚΠΕ Έδεσσας

και παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Η μπάντα των απορριμματοφόρων»

Το πρόγραμμα ξεκίνησε με προβολή του βίντεο «Η ιστορία των 3 μπουκαλιών» για να αντιληφθούν οι μαθητές  το τεράστιο πρόβλημα της εκτεταμένης ρύπανσης της θάλασσας από πλαστικά και την επικινδυνότητα για την ανθρώπινη υγεία από τη λήψη μικροπλαστικών μέσω της τροφικής αλυσίδας,  ώστε να ευαισθητοποιηθούν   στην ανακύκλωση  των απορριμμάτων .

Στη συνέχεια, οι μαθητές πήραν στα χέρια τους διάφορα αντικείμενα και σκέφτηκαν τρόπους επαναχρησιμοποίησής τους.

Τέλος, αφού εξοπλίστηκαν με  διαφορετικά αντικείμενα που παρήγαγαν ήχο,

ακολουθώντας τις ρυθμικές οδηγίες του Θοδωρή Παπαϊωάννου προσπάθησαν να αφουγκραστούν και να συγχρονιστούν με τους ήχους της φύσης ακολουθώντας ένα περιβαλλοντικό μονοπάτι προς τους καταρράκτες της Έδεσσας. Τα παιδιά έδειχναν κατενθουσιασμένα!

Επιστρέφοντας στην αίθουσα  οι μαθητές έδωσαν τον ρυθμό στο τραγούδι “Ο Εφιάλτης της Περσεφόνης”. Το αποτέλεσμα ήταν καταπληκτικό.

Ευχαριστούμε το ΚΠΕ Έδεσσας και τους υπεύθυνους για την εκπόνηση του προγράμματος. Ήταν μια πολύ ευχάριστη διδακτική επίσκεψη.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Αγγίδου Χρυσή, Μαλιούφας Γεώργιος, Σαρρούδη Ιωάννα