Επίσκεψη στο Παιδικό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Την Τετάρτη 25 Απριλίου 2018 , οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Παιδικό Μουσείο Θεσσαλονίκης .

Αφού ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου ,

στη συνέχεια παρακολούθησαν το Εκπαιδευτικό Μουσειοπαιδαγωγικό πρόγραμμα << Τα 7 θαύματα του Αρχαίου Κόσμου >>. Έτσι λοιπόν έμαθαν για τα σημαντικά μνημεία του Αρχαίου Κόσμου που καταγράφηκαν ως μεγαλουργήματα της εποχής τους και χαρακτηρίστηκαν θαύματα, λόγω της σπουδαίας αρχιτεκτονικής τους, της άρτιας ομορφιάς τους, του μεγέθους τους και της διατήρησης της φήμης τους στο χρόνο.

Μετά την παρουσίαση του προγράμματος τα παιδιά χωρίστηκαν σε τέσσερις ομάδες και πήραν μέρος στο αντίστοιχο δημιουργικό εργαστήρι, με σκοπό την ανάπτυξη της δημιουργικότητας, την καλλιέργεια των ικανοτήτων, την αύξηση των γνώσεων και την ευαισθητοποίηση στο θέμα .