Γιατροί του κόσμου-Δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης

Την Τρίτη 12/12/2017 οι μαθητές της ΣΤ΄ Τάξης ενημερώθηκαν από την παιδαγωγό και πρέσβειρα των γιατρών του κόσμου  κα Σαμαρά για το έργο και τις δράσεις  των γιατρών του κόσμου. Οι γιατροί του κόσμου είναι μια διεθνής μη κυβερνητική οργάνωση αρωγής που παρέχει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη σε ομάδες συνανθρώπων μας που δεν έχουν πρόσβαση στο Εθνικό Σύστημα Υγείας, γιατί κάθε ανθρώπινη ύπαρξη έχει δικαίωμα στην ανθρωπιστική βοήθεια ανεξάρτητα από φυλή, φύλο, θρησκεία, εθνικότητα ιδεολογία ή πολιτική πεποίθηση. Οι γιατροί του κόσμου Ελλάδας δημιουργήθηκαν το  1990. Στη Θεσσαλονίκη από το 2002 λειτουργεί ανοιχτό πολυϊατρείο όπου περιθάλπονται άνεργοι, άστεγοι, άποροι, κοινωνικά αποκλεισμένοι, μετανάστες, θύματα πολέμου και φυσικών καταστροφών, χωρίς διακρίσεις.

Ήταν μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ενημέρωση διαποτισμένη από μηνύματα αγάπης και αλληλεγγύης προς τον συνάνθρωπο.

Μετά την ενημέρωση, οι μαθητές με βιωματικά παιχνίδια καλλιέργησαν τις αξίες της συνεργασίας και  της κοινωνικής αλληλεγγύης  και ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα διαφορετικότητας.

Οι μαθητές μας έμαθαν ακόμη ότι:

• Στο έργο των γιατρών του κόσμου μπορεί να συνεισφέρουν τόσο άτομα που έχουν κάποια ιατρική ιδιότητα όσο και άνθρωποι που δεν έχουν καμιά σχέση με τον ιατρικό τομέα.
  • Δεν  πρέπει να πετούν τα φάρμακα στα σκουπίδια, γιατί επιβαρύνεται το περιβάλλον και μολύνεται ο υδροφόρος ορίζοντας .
  • Στα φαρμακεία υπάρχει ειδικός περιέκτης για τα φάρμακα τα οποία έχουν λήξει.
  • Μπορούν και οι ίδιοι να προσφέρουν στην οργάνωση προσφέροντας τρόφιμα και  φάρμακα που δε χρησιμοποιούν για να βοηθηθούν οι άνθρωποι που έχουν ανάγκη.
  • Η αλληλεγγύη και η προσφορά χωρίς υλικό αντάλλαγμα αλλά  με μοναδικό κριτήριο την ανθρώπινη ανάγκη συμβάλλει στην αντιμετώπιση κοινωνικών, οικονομικών και περιβαλλοντικών προβλημάτων.