Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Σήμερα 14 Νοεμβρίου το σχολείο μας φιλοξένησε το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδας το οποίο έδωσε την παράσταση «Οι Άθλιοι» του Βίκτορα Ουγκώ για τους μαθητές /μαθήτριες των Ε΄ και ΣΤ΄ Τάξεων. Μια παράσταση προσαρμοσμένη στην ηλικία των μαθητών.

Σημείωμα σκηνοθέτη

«Η συνεχιζόμενη κρίση του πολιτισμού και της κοινωνίας οδηγεί τη σκέψη μας και φέτος θεματολογικά σε αναφορές γύρω από τη φτώχεια και την ανισότητα. Αυτή τη φορά με αφορμή κειμενικά αποσπάσματα των “Αθλίων” του Βίκτορα Ουγκώ, ξετυλίγουμε θεατροποιημένα τις σκέψεις και τους προβληματισμούς μας για το κοινωνικό-πολιτισμικό πλαίσιο μέσα στο οποίο ζούμε και κινούμαστε».

Οι Άθλιοι (Les Misérables) (1862) είναι μυθιστόρημα του Γάλλου συγγραφέα Βίκτορα Ουγκώ και αποτελεί ένα από τα δημοφιλέστερα μυθιστορήματα του 190υ αιώνα. Περιγράφει τις ζωές αρκετών Γάλλων χαρακτήρων, οι οποίες αλληλεπιδρούν μεταξύ τους, για μια περίοδο άνω των είκοσι ετών στις αρχές του δεκάτου ενάτου αιώνα. Το έργο εστιάζει στις προσπάθειες του πρωταγωνιστή Γιάννη Αγιάννη, ενός πρώην κατάδικου, επειδή έκλεψε ένα καρβέλι ψωμί, και του διώκτη του, του αστυνόμου Ιαβέρη. Ο Γιάννης Αγιάννης, γνωστός στη φυλακή με τον αριθμό 24601,  γίνεται μία δύναμη του καλού πάνω στη γη και προσπαθεί να επανεντάξει τον εαυτό του στην κοινωνία. Ωστόσο, δεν μπορεί να ξεφύγει από το παρελθόν του.

Στο μυθιστόρημα εξετάζεται η φύση του καλού και του κακού και ο νόμος σε μία  ιστορία, που περιλαμβάνει θέματα όπως την ιστορία της Γαλλίας, την αρχιτεκτονική του Παρισιού, την πολιτική, την ηθική φιλοσοφία, τον νόμο, τη θρησκεία,  τα είδη και τη φύση του έρωτα και της οικογενειακής αγάπης. Ο Ουγκώ εμπνεύστηκε από το υπαρκτό πρόσωπο Φρανσουά Ευγένιο Βιντόσκ, ο οποίος κατείχε την ιδιότητα τόσο του αστυνομικού, όσο και του εγκληματία.

Το βιβλίο στο σύνολό του είναι αρκετά μεγάλο για τα συνήθη δεδομένα καθώς ξεπερνά τις χίλιες διακόσιες σελίδες. Πιστεύουμε ότι σήμερα με την παρακολούθηση της εξαίρετης αυτής παράστασης  δόθηκε το έναυσμα στους/ μαθητές/ήτριες να διαβάσουν κάποια στιγμή και το βιβλίο μιας και όπως έγραψε ο Βίκτωρ Ουγκώ « Οι Άθλιοι γράφτηκαν για όλα τα έθνη. Δεν ξέρω αν θα διαβαστούν από όλους, όμως εγώ για όλους τους έγραψα»