Η σπουδαιότητα του πρωινού στα παιδιά προσχολικής ηλικίας

proinoΤο πρωινό είναι το πιο σημαντικό γεύμα της ημέρας ενός ανθρώπου, καθώς αποτελεί το καύσιμο που του δίνει ενέργεια για να ανταπεξέλθει στην καθημερινότητά του.

Ωστόσο, στα παιδιά προσχολικής ηλικίας η σημασία του πρωινού είναι ακόμα μεγαλύτερη, κι αυτό γιατί:

• Σε αυτήν τη φάση ζωής ο ρυθμός ανάπτυξης είναι μεγάλος άρα και οι απαιτήσεις σε ενέργεια μεγαλύτερες.
  • Έρευνες έχουν δείξει πως η κατανάλωση πρωινού μπορεί να συμβάλει στην πρόληψη της παιδικής παχυσαρκίας κι άλλων χρόνιων ασθενειών που σχετίζονται με αυτή.

– ένα παιδί που έφαγε πρωινό πριν το σχολείο συνήθως δεν θα   καταναλώσει ανθυγιεινά σνακ

– όταν έρθει η ώρα του μεσημεριανού δεν θα φάει πολύ μεγάλες  ποσότητες φαγητού

• Το παιδί θα έχει καλύτερες αποδόσεις στο σχολείο. Η πείνα προκαλεί νωχελικότητα και απόσπαση συγκέντρωσης.

!όσο νωρίτερα λαμβάνεται το πρωινό τόσο καλύτερα

• Υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες κάλυψης των αναγκών σε θρεπτικά συστατικά, εφόσον δεν θα έχει χαθεί ένα γεύμα από την ημέρα του παιδιού.

Ένα πλήρες πρωινό θα πρέπει να περιλαμβάνει τρόφιμα και από τις 3 κατηγορίες μακροθρεπτικών συστατικών à Πρωτείνη + Λίπος + Υδατάνθρακα.

4+1 προτάσεις υγιεινών πρωινών

• Γάλα πλήρες με δημητριακά χωρίς ζάχαρη και 1 φρούτο.
  • Τοστ με ψωμί ολικής, γαλοπούλα και τυρί κι 1 φρούτο.
  • Ψωμί ολικής με 1 αυγό, λίγο αβοκάντο και φυσικό χυμό πορτοκάλι.
  • Γιαούρτι με μέλι,ξηρούς καρπούς και μπανάνα.
  • Χυλός βρώμης με μέλι και 1 μήλο.

!! Τα προιόντα ολικής λανθασμένα έχουν συσχετιστεί μόνο με δίαιτες. Αποτελούν πηγή πλούσια σε φυτικές ίνες, ευεργετική για όλες τις ηλικίες.

Όταν δεν υπάρχει χρόνος για πρωινό;

Πολλά παιδιά σε αυτήν την ηλικία δυσκολεύονται με το ξύπνημα με αποτέλεσμα κάποιες φορές να μην έχουν χρόνο για πρωινό. Οι γονείς σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να ετοιμάζουν από το προηγούμενο βράδυ υγιεινά και εύκολα προς μεταφορά τρόφιμα ώστε το παιδί να τα παίρνει στο σχολείο.

Προτάσεις :

• Κουλούρι Θεσσαλονίκης κομμένο στην μέση με τυρί και γαλοπούλα
  • Φρούτα και συσκευασμένο χυμό χωρίς προσθήκη ζάχαρης
  • Μπάρα δημητριακών
  • Ξηροί καρποί

Το πρωινό καλό θα είναι να αποτελεί οικογενειακή υπόθεση. Είναι σημαντικό η κατανάλωση ενός υγιεινού πρωινού να εδραιωθεί ως συνήθεια στην καθημερινότητα του παιδιού από μικρή ηλικία. Κάτι τέτοιο θα επιτευχθεί ευκολότερα από το παράδειγμα των γονέων.

Κυρέζη Μαρία, φοιτήτρια στο Τμήμα Επιστημών Διατροφής & Διαιτολογίας, Δι.Πα.Ε.