Ψηφιακές δραστηριότητες στην τάξη

Δ4

Στη σημερινή τάξη νηπιαγωγείου η μάθηση συντελείται μέσα από συμβατικές δραστηριότητες που γίνονται μέσω της ανακαλυπτικής μάθησης, της εργασίας σε ομάδες, των ατομικών εργασιών και μέσω του παιχνιδιού και της κίνησης. Σε αυτό το πρόγραμμα έρχονται να προστεθούν και οι Νέες Τεχνολογίες μέσω της χρήσης του υπολογιστή, του Διαδικτύου και των εκπαιδευτικών λογισμικών, εφαρμογών και πλατφορμών. Μια μεγάλη λοιπόν ποικιλία από εφαρμογές στη διάθεση του εκπαιδευτικού, ώστε να οργανώνει ψηφιακές διαδραστικές ασκήσεις εμπέδωσης σε κάθε θεματική που “τρέχει” στην τάξη, κάνοντας πιο παιγνιώδη και ελκυστική την εκπαιδευτική διαδικασία και συμβάλλοντας στον ψηφιακό γραμματισμό των μαθητών. Στο blog λοιπόν του νηπιαγωγείου μας θα αναρτώνται κατά καιρούς οι ψηφιακές δραστηριότητες με τις οποίες ασχολούνται οι μαθητές στην τάξη, κυρίως στη διάρκεια του ολοήμερου μεσημεριανού προγράμματος.

(Θα τις βρίσκετε όλες στην κατηγορία Ψηφιακές δραστηριότητες)