Ανακύκλωση

20 Οκτώβριος 2019  Με ετικέτα

Τα απορρίμματα αποτελούν ένα από τα μεγαλύτερα σημερινά οικολογικά προβλήματα, γιατί ο σύγχρονος τρόπος ζωής αυξάνει συνεχώς τον όγκο τους και αυτό καθιστά πιο πολύπλοκες τις διαδικασίες χειρισμού τους. Αν το πρόβλημα αυτό εξεταστεί σε συνδυασμό με τη συνεχή αύξηση του πληθυσμού και την αύξηση της κατανάλωσης , δίνει μια εφιαλτική εικόνα του μελλοντικού κόσμου. Η μόνη λύση είναι να ξαναχρησιμοποιούμε το προϊόν όσο το δυνατόν περισσότερες φορές, δηλαδή να το ανακυκλώνουμε, αντί να το πετάμε.

Βασικοί στόχοι του προγράμματος

• Να κατανοήσουν τα παιδιά την έννοια της ανακύκλωσης και πως αυτή συνδέεται με την προστασία του περιβάλλοντος.
  • Να αναγνωρίσουν ποια προϊόντα ανακυκλώνονται και να τα ξαναχρησιμοποιήσουν στην καθημερινότητά τους, στα παιχνίδια τους, τις κατασκευές τους, τη ζωγραφική κτλ.
  • Να μάθουν τα παιδιά:

-τι σημαίνει ανακύκλωση

-γιατί είναι σημαντική

– ποια προϊόντα μπορούν να ανακυκλωθούν

– που τα πετάμε;

-που πάνε τα προϊόντα της ανακύκλωσης

-πως μπορούμε να κάνουμε ανακύκλωση μέσα στο σπίτι,  μέσα στην τάξη

-ποια χρησιμοποιημένα αντικείμενα  μπορούμε να μετατρέψουμε σε χρήσιμα παιχνίδια και κατασκευές.

ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΜΕ ΓΥΑΛΙ

ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΜΕ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ

Tα παιδιά έφτιαξαν τερατάκια και έπαιξαν bowling

Πήτερ Παν

13 Ιούνιος 2019

Φέτος στην καλοκαιρινή μας γιορτή παρουσιάσαμε ένα από τα αγαπημένα παραμύθια των παιδιών.

Ο γαϊδαρος μας ο Γκαρής

24 Μάιος 2019

Φέτος με αφορμή τη μασκότ του τμήματός μας  τον Γκαρής, ασχοληθήκαμε με τα γαϊδουράκια. Μάθαμε για τη ζωή τους, τις συνήθειές τους, την ιστορία τους. Διαβάσαμε μύθους,παραμύθια, τα οποία παρουσίασαν τα παιδιά και εικονογράφησαν το εξώφυλλό τους.

Τα παιδιά δημιούργησαν ένα παραμύθι, έφεραν κούκλες γαϊδουράκια τις οποίες φωτογραφήσαμε και χρησιμοποίησαν  για την εικονογράφηση του παραμυθιού.

25η Μαρτίου

24 Μάρτιος 2019

7 Ιανουάριος 2019

Αγαπητοί γονείς,

κατόπιν απόφασης του Δήμου Χαιδαρίου αύριο Τρίτη 8/1 τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά.

Σύνδεσμοι

Διαχείριση