Περίοδος προσαρμογής, 1η ενημερωτική συνάντηση με τους γονείς στις 26-09-2024

Αγαπητοί μας γονείς, οδεύουμε προς τη λήξη της περιόδου Προσαρμογής, κατόπιν συνεννόησης,  ως ισότιμα μέλη της σχολικής μας κοινότητας, σας καλούμε σε μία πρώτη Τυπική ενημέρωση και γνωριμία μας, στις 26/09/2024, ημέρα Πέμπτη και ώρα 15.45.μ.μ.. Σας παρακαλούμε να ανταποκριθείτε διότι θα συζητηθούν θέματα, τα οποία αφορούν την εύρυθμη και αποτελεσματική λειτουργία του σχολείου μας.

Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία σας!!

20240926 161641 20240926 164056 20240926 164104 20240926 170605

Υλοποιήσαμε λοιπόν την 1η μας Τυπική Επικοινωνία και Ενημέρωση των γονέων, κατά την οποία συζητήθηκαν τα εξής παρακάτω:

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ(Νέα ψηφιακά εργαλεία) αναρτημένος στο blog. Του σχολείου.

1. Ωρολόγιο Πρόγραμμα : Μαθήματα και Ωράριο λειτουργίας και διαλείμματα
  2. Απουσίες μαθητών
  3. Ασφάλεια-Υγιεινή μαθητών(Μνημόνιο ενεργειών)
  4. Ενημέρωση Γονέων θα γίνεται κυρίως με email αλλά και από την Ιστοσελίδα του Νηπιαγωγείου
  5. Ορισμός ημέρας για επικοινωνία με τη νηπιαγωγό του τμήματος κάθε Πέμπτη, από τις 13.10 έως 13.55 κατόπιν συνεννόησης.
  6. .Ενημέρωση για τον Μνημονιακό σχεδιασμό του Ενιαίου σχολικού συγκροτήματος(σεισμός-έντονα καιρικά φαινόμενα)

Συνεργασία Σχολείου-Οικογένειας(δόθηκε προς συμπλήρωση φύλλο συνεργασίας), δόθηκαν οι υπεύθυνες δηλώσεις συγκατάθεσης για αναρτήσεις των μαθητών στο blog του σχολείου και μέσα κοινωνικής δικτύωσης). Συζητήσαμε για την περίοδο προσαρμογής, την σπουδαιότητά της ως προς όλα τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας.

α. Εκπαιδευτικές επισκέψεις εκτός σχολείου: Εκκλησιασμός-θρησκευτικές εορτές, Προγράμματα

β. Συνεργασία γονέων στην τάξη ή εκτός τάξης (ορίστηκαν γονείς συνεργάτες για την 1η Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού) και δόθηκε στους γονείς σχετικό έντυπο προς συμπλήρωση.

γ. Δόθηκαν στους γονείς προς συμπλήρωση τα ειδικά έντυπα για αναρτήσεις στο διαδίκτυο-Ιστοσελίδα σχολείου(Υπεύθυνες δηλώσεις.

δ. Στην υλοποίηση της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, εάν χρειαστεί.

ε. Στην τήρηση κάθε φορά περί των ισχυόντων μέτρων πρόληψης για την covid 19.

Επίσης οι γονείς ξεναγήθηκαν στον χώρο του σχολικού περιβάλλοντος(αίθουσα, τουαλέτες).

Στο τέλος της συνάντησης οι δύο εκπαιδευτικοί συνομίλησαν και ιδιαιτέρως με όποιον γονέα το επιθυμούσε για την περίοδο προσαρμογής και πρόοδο των μαθητών

ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ

Ζούζουλα Αικατερίνη ΠΕ60 και Προϊσταμένη.

Φραγκογεώργη Φιλίτσα ΠΕ06

Κατηγορίες: Επικοινωνία γονέων. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.