eTwinning πρόγραμμα 2017-2018: “X ray – Blu ray” στο μάθημα των Γαλλικών

Κατά τη σχολική χρονιά 2017-18, οι μαθητές των Γαλλικών του Γ3 συνεργάζονται με μαθητές από 20 σχολεία και υλοποιούν έργο eTwinning  με θέμα τις εφευρέσεις και καταστροφές του 20ου αιώνα.  Ο τίτλος του έργου: “X ray – Blu ray (from Marie Curie to Mariah Carey)”. Γλώσσες εργασίας του έργου είναι τα Αγγλικά και Γαλλικά και το τελικό συνεργατικό προϊόν  είναι η δημιουργία χρονογραμμής με εφευρέσεις και καταστροφές του 20ου αιώνα.

Όλες οι δραστηριότητες της δράσης εντάσσονται στο Αναλυτικό πρόγραμμα Διδασκαλίας της 2ης Ξένης Γλώσσας (Γαλλικά) και υλοποιούνται την ώρα του μαθήματος των Γαλλικών με την κα Ελένη Χαρτζάβαλου.

Δείτε πως δούλεψαν οι μαθητές της τάξης των Γαλλικών του Γ3 στη συνεργατική πλατφόρμα του έργου (Twinspace) καθώς και το τελικό συνεργατικό προϊόν

Δείτε εδώ την αρχική σελίδα του έργου.