Φυσική με Πειράματα, Α΄ Γυμνασίου

Μέτρηση της μεγάλης και της μικρής διάστασης ενός αυγού

Στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής Α΄ Γυμνασίου, οι μαθητές πραγματοποιούν μετρήσεις μήκους και μελετούν τα σφάλματα στη διαδικασία της μέτρησης, με σκοπό  να καταλήξουν σε συμπεράσματα για τη βέλτιστη μέτρησή του. Είναι σημαντικό ο πειραματισμός και ο προβληματισμός να συνεχίζεται στο σπίτι, οι μαθητές να αναζητούν λύσεις και να επιλέγουν απλά υλικά για να κάνουν τις δικές τους μετρήσεις σε προβλήματα που τους κεντρίζουν το ενδιαφέρον.

Ο μαθητής της Α΄ τάξης Κωνσταντίνος Καλαντζής, έκανε τις δικές του προσπάθειες για τη  μέτρηση της  μεγάλης και της μικρής διάστασης ενός αυγού. Στα βίντεο φαίνονται οι δύο προσπάθειες που έκανε, με τη δεύτερη προσπάθεια να μειώνει τα σφάλματα των  μετρήσεων.

1η προσπάθεια           2η προσπάθεια