Ψηφιακές Χριστουγεννιάτικες κάρτες στα γαλλικά

Τη σχολική χρονιά 2020-2021, στο πλαίσιο της δραστηριότητας με τίτλο: “Joyeux Noël”/ “Χαρούμενα Χριστούγεννα” του γαλλόφωνου έργου eTwinning : “En route 2.0!” και κατά τη διάρκεια του εξ αποστάσεως μαθήματος των γαλλικών, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Α1, Α2 δημιούργησαν τις δικές τους ψηφιακές Χριστουγεννιάτικες κάρτες για να ευχηθούν Καλά Χριστούγεννα στους “συμμαθητές” τους από το Βέλγιο, την Ιταλία και την Ισπανία με τους οποίους συνεργάζονται στα πλαίσια του etwinning έργου. Για τη δημιουργία των Χριστουγεννιάτικων καρτών οι μαθητές αξιοποίησαν την εφαρμογή https://www.canva.com/.

Μέσα από τη δραστηριότητα, οι μαθητές εξοικειώθηκαν με το λεξιλόγιο σχετικό με τις ευχές των Χριστουγέννων στα γαλλικά και ανέπτυξαν τον ψηφιακό τους γραμματισμό.

Οι κάρτες των μαθητών μας αναρτήθηκαν στον ψηφιακό τοίχο (Padlet) τον οποίο μπορείτε να δείτε εδώ καθώς και στη σελίδα του etwinning έργου με τίτλο: Joyeux Noël

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ελένη Χαρτζάβαλου