2019-2020: Γαλλόφωνο etwinning έργο “Les voyageurs”

Τη σχολική χρονιά 2019-2020, οι μαθητές της τάξης Γαλλικών της Α΄ Γυμνασίου (Τμήμα Α2) συμμετείχαν σε ένα έργο της ευρωπαϊκής δράσης eTwinning με τίτλο «Les voyageurs».

Στα πλαίσια του μαθήματος της δεύτερης ξένης γλώσσας (γαλλικά) και με στόχο τη βιωματική μάθηση, οι μαθητές  επικοινώνησαν και συνεργάστηκαν με μαθητές σχολείων από την Ισπανία, Ιταλία και Ρουμανία  χρησιμοποιώντας τη γαλλική γλώσσα.

Όλες οι δραστηριότητες της δράσης εντάσσονται στο Αναλυτικό πρόγραμμα Διδασκαλίας της 2ης Ξένης Γλώσσας (Γαλλικά) και υλοποιήθηκαν την ώρα του μαθήματος των Γαλλικών με την καθοδήγηση της καθηγήτριας γαλλικών  Ελένης Χαρτζάβαλου.

Δείτε πως δούλεψαν οι μαθητές της τάξης των Γαλλικών  στη συνεργατική πλατφόρμα του έργου TwinSpace καθώς και το τελικό συνεργατικό προϊόν