Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning 2018-2019 στα Γαλλικά «On joue, on crée et on apprend!!!»

Τη σχολική χρονιά 2018-2019 οι μαθητές των τμημάτων Γαλλικών της Α’ Γυμνασίου (Α1, Α2 και Α3) συμμετείχαν σε ένα έργο της ευρωπαϊκής δράσης eTwinning με τίτλο «On joue, on crée et on apprend!!!».

Στα πλαίσια του μαθήματος της δεύτερης ξένης γλώσσας (γαλλικά) και με στόχο τη βιωματική μάθηση, οι μαθητές  επικοινώνησαν και συνεργάστηκαν με μαθητές σχολείων από τη Γαλλία και την Ελλάδα  χρησιμοποιώντας τη γαλλική γλώσσα.

Όλες οι δραστηριότητες της δράσης εντάσσονται στο Αναλυτικό πρόγραμμα Διδασκαλίας της 2ης Ξένης Γλώσσας (Γαλλικά) και υλοποιούνται την ώρα του μαθήματος των Γαλλικών με την καθοδήγηση της καθηγήτριας γαλλικών  Ελένης Χαρτζάβαλου.

Δείτε πως δούλεψαν οι μαθητές της τάξης των Γαλλικών  στη συνεργατική πλατφόρμα του έργου TwinSpace καθώς και το τελικό συνεργατικό προϊόν