Λέμε ΟΧΙ σε κάθε εκφοβισμό

no bullingΜελετώντας την ενότητα για τις εφαρμοσμένες τέχνες, τη σύνθεση στον εσωτερικό χώρο (Διακόσμηση εσωτερικών χώρων – Σκηνικά) και την ενότητα «το χαρτί και οι τεχνικές του«,  μαθητές της Β τάξης δημιούργησαν έργα με θέμα την διαφορετικότητα και την προστασία από κάθε εκφοβισμό.

Τα έργα δημιουργήθηκαν ατομικά, με μορφή μακέτας σκηνικών και παρουσιάζουν το θέμα ως πραγματικό χώρο με πλήθος στοιχεία που συμβολίζουν τις απόψεις των μαθητών. Το σύνολο των έργων αποτέλεσε μια ενιαία ομαδική σύνθεση που χαρακτηρίζεται από την πλέξη χαρτιών σε μορφή νήματος συμβολίζοντας την πολυπλοκότητα της κατάστασης.

εκφοβισμός, σύνθεση, μικτά υλικά stop bulling stop bulling ekfovismos B 003 ekfovismos B 004  ekfovismos B 005

Πηγή -περισσότερα: Λέμε ΟΧΙ σε κάθε εκφοβισμό » Εικαστικά στο Πρότυπο Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής