Αρχική » Αναρτήσεις σχολείων » Β’ Φάση Β2 Το παρελθόν μας καλεί

Β’ Φάση Β2 Το παρελθόν μας καλεί

Το 4ο Γυμνάσιο Σταυρούπολης με το τμήμα Α2 έκανε μια εξερεύνηση του ιστορικού παρελθόντος της περιοχής που βρίσκεται το σχολείο.

Δύο σημεία κίνησαν την προσοχή τους και παρουσίασαν τις παρακάτω εργασίες

Στρατόπεδο Παύλου Μελά

Το πρώην στρατόπεδο Παύλου Μελά αρχικά λειτούργησε ως στρατόπεδο εξόντωσης ενώ στη συνέχεια μετατράπηκε σε χώρο αναψυχής και πολιτισμού.

Η ιστορική του ανάπτυξη συνδέεται με την πολυσύνθετη ιστορία της Θεσσαλονίκης και με τις διάφορες φάσεις που διαδραμάτισε κατά τη διάρκεια του 20ου αιώνα.

Επίσης χρησιμοποιήθηκε κατά τη διάρκεια του Β΄Παγκοσμίου Πολέμου ως στρατόπεδο συγκέντρωσης για τους Εβραίους που κατέληγαν στη Θεσσαλονίκη προτού σταλούν στα στρατόπεδα συγκέντρωσης του Αουσβιτς και άλλων ναζιστικών στρατοπέδων εξόντωσης.

Μετά τον πόλεμο μετατράπηκε σε μνημείο μνήμης για τα θύματα του ολοκαυτώματος και στη συνέχεια στρατόπεδο εκπαίδευσης στρατιωτών.

Σήμερα είναι σε φάση ανάπλασης και δημιουργίας πολιτιστικού κέντρου.

Οδός Αλεξάνδρου Υψηλάντου

Μια οδός,μια ιστορία και ένα όνομα που έπαιξε κεντρικό ρόλο στην ελληνική μας ιστορία.

Ο Αλέξανδρος Υψηλάντης ήταν Έλληνας ευγενής της Ρωσικής Αριστοκρατίας,αξιωματικός του Ρωσικού στρατού.Εφερε το βαθμό του υποστράτηγου και Αρχηγός της Φιλικής Εταιρίας.

Γεννήθηκε στην Κωνσταντινούπολη το 1792 και ήταν γιος του Κωνσταντίνου Υψηλάντη,ηγεμόνα της Μολδοβλαχίας ,και της Ελισάβετ Βακαρέσκου.Το 1810 κατατάχθηκε με το βαθμό του ανθυπιλάρχου(ανθυπολοχαγός του Ιππικού) στο σώμα των εφίππων σωματοφυλάκων του Τσάρου Αλεξάνδρου Α’ τη Ρωσίας.