Αρχική » Αναρτήσεις σχολείων » Δ΄ φάση » Δ’ φάση 2ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας Μαγνησίας “Ενεργώ για τους στόχους της βιώσιμης ανάπτυξης”

Οι μαθητές του Ομίλου Περιβάλλοντος του 2ου ΓΕΛ Ν. Ιωνίας Μαγνησίας, αφού μελέτησαν τους 17 στόχους της βιώσιμης ανάπτυξης, ανέλαβαν μία σειρά από δράσεις για την επίτευξή τους.

Ενδεικτικά:

• Δημιούργησαν  “Γωνιά Ανακύκλωσης” στο σχολείο όπου ανακυκλώνονται μπαταρίες, πλαστικά μπουκάλια και χαρτί και συλλέγονται πλαστικά καπάκια. Τους κάδους ανακύκλωσης προμήθευσε η Διεύθυνση του σχολείου κατόπιν αιτήματος του Ομίλου (στόχοι 11 και 12 βιώσιμης ανάπτυξης)
  • Προσέφεραν τα Χριστούγεννα του ’23 τα καπάκια που συγκέντρωσαν στην Κουζίνα Αλληλεγγύης Βόλου, καθώς και ρουχισμό και τρόφιμα (στόχοι 1 και 2) https://www.kouzinavolos.gr/article.php?id=422&lang=el&cat=blog
  • Παρασκεύασαν, με τη βοήθεια των χημικών του σχολείου, σαπούνια από χρησιμοποιημένα λάδια (τηγανέλαια) εφαρμόζοντας την κυκλική οικονομία στην πράξη.
  • Υιοθέτησαν στο πλαίσιο του προγράμματος “Adopt a Βeach” της WWF Ελλάς, μία κοντινή παραλία στο Βόλο. Ακολουθώντας τις οδηγίες του προγράμματος, την καθάρισαν στις 22/12/23 και κατέγραψαν τα απορρίμματα στην σχετική πλατφόρμα, βοηθώντας έτσι στην παρακολούθηση της παράκτιας ρύπανσης. Η δράση συνεχίζεται (στόχοι 13,14,15)
  • Επισκέφτηκαν τον Νοέμβριο του ’23 το ΚΕΠΕΑ Μουζακίου όπου, μεταξύ άλλων, ενημερώθηκαν για τις πλημμύρες και τις επιπτώσεις τους σε όλη τη Θεσσαλία. Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα νερού, επισκέφτηκαν επίσης στις 19/3/24 το ΚΕΠΕΑ Μακρινίτσας όπου συμμετείχαν στο πρόγραμμα “Αειφορική Διαχείριση του νερού-Οι Κρήνες της Μακρινίτσας” (στόχος 6)
  • Φωτογραφικό υλικό-Δράσεις Δ’ φάση 2ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας Μαγνησίας

Σχολιάστε