1 digifest 2022 τελ 1b

11ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας – κόμβος Πελοποννήσου

Χωρίς κατηγορία

Το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Πελοποννήσου οργανώνει το 11ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας:

την Τρίτη 10 Μαΐου 2022, ώρες 09:00-13:00 με φυσική παρουσία στο Αποστολοπούλειο Πνευματικό Κέντρο Τρίπολης και

-την Τετάρτη 11 Μαΐου 2022, ώρες 09:00-13:00 εξ αποστάσεως.

Για το σχολικό έτος 2021-22 το 11ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας θα διεξαχθεί παράλληλα σε 9 Περιφέρειες της χώρας με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (Φ16/ 120197/Δ2/24-9-2021). Το Φεστιβάλ οργανώνεται εθελοντικά, δεν έχει διαγωνιστικό χαρακτήρα και απευθύνεται στα μέλη της σχολικής κοινότητας και στην τοπική κοινωνία. Στο πλαίσιο του Φεστιβάλ, ομάδες μαθητριών και μαθητών από σχολεία (Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια) της Περιφέρειας Πελοποννήσου με συντονισμό εκπαιδευτικών θα παρουσιάσουν στο κοινό έργα ψηφιακής δημιουργίας, τα οποία δημιουργήθηκαν κυρίως στο πλαίσιο μαθημάτων Πληροφορικής που διδάσκονται στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Η διοργάνωση γίνεται με την αρωγή του Δήμου Τρίπολης (Σχολικές Επιτροπές και Ν.Π.Δ.Δ.) και της Δημοτικής Ραδιοφωνίας Τρίπολης. Κατά τη διάρκεια διεξαγωγής του Φεστιβάλ θα τηρηθούν τα ισχύοντα υγειονομικά πρωτόκολλα. Περισσότερες πληροφορίες παρέχονται στο τοπικό ιστολόγιο στον σύνδεσμο https://digifest-trip.blogspot.com/

Κατάλογος κύριων και παράλληλων δράσεων

2η ανακοίνωση

3η ανακοίνωση