Ποίηση 2019-2020

Τα παιδιά της ομάδας του πολιτιστικού προγράμματος με τίτλο « ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΠΑΝΤΡΕΥΟΥΝ ΜΕΛΩΔΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ »  και υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Νικολοπούλου Ειρήνη (στο κομμάτι της λογοτεχνικής δημιουργίας), μελέτησαν κυρίως τα γεγονότα της τουρκικής εισβολής στην Κύπρο. Διάβασαν ποιήματα και πεζά ελλήνων και κύπριων λογοτεχνών που γράφτηκαν για τα τραγικά εκείνα γεγονότα, συζήτησαν σχετικά και αντάλλαξαν εντυπώσεις και συναισθήματα. Στη συνέχεια επιχείρησαν να γράψουν δικά τους λογοτεχνικά κείμενα. Στην αρχή ήταν δυο τρία, αλλά τελικά έγραψαν με ενθουσιασμό όλα τα παιδιά της ομάδας. Έγραψαν ποιήματα, διηγήματα, ημερολόγια, οπτικοποίησαν κάποιες δημιουργίες τους και επιχείρησαν ακόμα και να δραματοποιήσουν διηγήματά τους. Τέλος πήραν μέρος στον  «6ο Πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό/πρόγραμμα: Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες» κερδίζοντας έπαινο για τη συμμετοχή τους.

Ευχαριστώ τα παιδιά για την ενθουσιώδη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα και τα συγχαίρω για τη δημιουργικότητά τους. Τα συγχαίρω επίσης, γιατί έδειξαν με συγκινητικό τρόπο πόσο σημαντικό είναι να μπαίνεις στη θέση του άλλου, του συνανθρώπου σου που δοκιμάζεται.

Μπράβο στους μαθητές μας και τους γονείς τους που τους στηρίζουν! Καλή πρόοδο!

Η υπεύθυνη καθηγήτρια (για τις λογοτεχνικές δημιουργίες των παιδιών) Νικολοπούλου Ειρήνη, φιλόλογος  Σχ. Έτος 2019-2020