“Wonders of nature” – Ολοκλήρωση έργου

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το etwinning project “Wonders of Nature”, που υλοποιήθηκε από 12 σχολεία από την Τουρκία, Κροατία, Ιταλία, Βουλγαρία, Σλοβενία και Ελλάδα, και συμμετείχαν πάνω από 200 μαθητές. Κατά τη διάρκεια του έργου διερευνήθηκε η  επίδραση της φύσης και των εποχών στα παιδιά, συμφωνα με τους αρχικούς στόχους,  ενώ οι δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν ενίσχυσαν δεξιότητες όπως: συνεργασία, ενσυναίσθηση, συμπερίληψη,  σεβασμός στην ετερότητα, ψηφιακή και επικοινωνιακή  καλλιέργεια, δημιουργικότητα,  ευαισθητοποίηση απέναντι στο περιβάλλον, κ.α. Το έργο ενσωματώθηκε στο Νέο πρόγραμμα σπουδών,  οι μαθητές εργάστηκαν ατομικά και σε ομάδες και οι εκπαιδευτικοί εξελίχθησαν επαγγελματικά.

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper