Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις, Ενημέρωση γονέων, ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ

STEM school label

Η ετικέτα σχολείου STEM αποτελεί μια διάκριση που αποδίδεται σε σχολεία που εξιδανικεύονται στην διδασκαλία Επιστήμης, Τεχνολογίας, Μηχανικής και Μαθηματικών (STEM). Αυτά τα σχολεία προσφέρουν ένα πρόγραμμα σπουδών με έμφαση σε αυτούς τους τομείς, με στόχο την προετοιμασία των μαθητών για καριέρες σε τομείς όπως η επιστήμη υπολογιστών, η μηχανική και η υγεία.

Για να αποκτήσει μια ετικέτα σχολείου STEM, το σχολείο πρέπει να πληροί συγκεκριμένα κριτήρια που καθορίζονται από τις εκπαιδευτικές αρχές. Αυτά μπορεί να περιλαμβάνουν την παροχή μαθημάτων σε θέματα STEM, τη συμμετοχή σε σχετικές εξωσχολικές δραστηριότητες και την παροχή ευκαιριών για πρακτική εξάσκηση.

Η ύπαρξη ετικέτας σχολείου STEM μπορεί να ενισχύσει την προσέλκυση μαθητών που ενδιαφέρονται για καριέρα στους τομείς STEM και να αναγνωρίσει τη δέσμευση του σχολείου στην ανάπτυξη υψηλής ποιότητας εκπαίδευσης STEM. Επιπλέον, μπορεί να ανοίξει νέες ευκαιρίες για συνεργασία με τοπικές επιχειρήσεις και οργανισμούς που υποστηρίζουν τις πρωτοβουλίες εκπαίδευσης στον τομέα των Επιστημών, Τεχνολογίας, Μηχανικής και Μαθηματικών.

stem school label