World Children’s Council – June

eTwinning 2020-21

World Children’s Council

Δραστηριότητες στο μήνα Ιούνιο

Το έργο eTwinning “World Children’s Council” τελειώνει το μήνα Ιούνιο, με θετική αξιολόγηση από τα παιδιά, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς. Μέσα από αυτό το έργο, τα παιδιά προσέγγισαν την έννοια βασικών δικαιωμάτων που έχουν όλα τα παιδιά και οι άνθρωποι, τη στέγη, το καθαρό νερό, την τροφή, το παιχνίδι. Τα παιδιά, ως μέλη ενός παγκόσμιου συμβουλίου, συνεργάστηκαν, επικοινώνησαν, πήραν αποφάσεις, πειραματίστηκαν, έπαιξαν, δημιούργησαν ένα χαρούμενο χωριό για όλα τα παιδιά του κόσμου. Η εμπειρία της συμμετοχής στο έργο και η συνεργασία με την ομάδα των μαθητών και εκπαιδευτικών σχολείων της Ελλάδας, Τουρκίας, Σερβίας, Ισπανίας, υπέροχη και ξεχωριστή. Ευχαριστούμε όλους τους φίλους etwinners και συνεργάτες του έργου!

Το χαρούμενο χωριό των παιδιών δημιουργήθηκε από τα παιδιά του Παγκόσμιου Συμβουλίου.

Ένα χαρούμενο χωριό όπου τα παιδιά θα έχουν σπίτι, φαγητό, νερό και παιχνίδια!

Νιώθουμε χαρά που συμμετείχαμε στη δημιουργία του!

Διπλώματα συμμετοχής στα παιδιά!

Σε κάθε υπεύθυνη ομάδα για τα θέματα (στέγαση-νερό-διατροφή-παιχνίδια) του έργου μας.

Η τελική αξιολόγηση του έργου, από τα παιδιά!

Διαδικτυακή επικοινωνία μεταξύ σχολείων Τουρκίας και Ελλάδας, την Πέμπτη 3 Ιουνίου.

Τα παιδιά παρουσίασαν τις δημιουργίες τους για το χαρούμενο χωριό.

Η δική μας συμμετοχή στη δημιουργία του χαρούμενου χωριού των παιδιών.

CC BY-NC-SA 4.0 World Children’s Council – June από ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΕΣΟΡΟΠΗΣ διατίθεται με άδεια χρήσης Creative Commons -Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Παρόμοια Διανομή4.0.