Διαβάσαμε πολλά από τα κλασσικά παραμύθια που όλοι ξέρουμε κι έχουμε μεγαλώσει με αυτά, αλλά και παραλλαγές τους.
Η Κοκκινοσκουφίτσα, Η Χιονάτη, Η Σταχτοπούτα, Τα 3 γουρουνάκια, Τα 7 κατσικάκια, Ο Κοντορεβυθούλης, Οι Χάνσελ και Γκρέτελ, έκαναν συντροφιά σε εμάς αλλά και σε τόσες γενιές πριν από εμάς. Σήμερα όμως μπορούμε να διαβάσουμε αυτές τις ιστορίες και με έναν διαφορετικό τρόπο, αφού υπάρχουν πολλά βιβλία που μας λεν την ιστορία λίγο αλλιώς, με πολλές ανατροπές και πολλές φορές από την πλευρά των άλλων, των ας πούμε “κακών” ηρώων. Έτσι μας δίνεται η δυνατότητα να σκεφτούμε λίγο έξω από το κουτί και να δούμε και την άλλη πλευρά.
Μαζί με την Κοκκινοσκουφίτσα διαβάσαμε κι ένα γράμμα που μας έστειλε ο λύκος που μας εξηγεί και τη δική του εκδοχή της ιστορίας, και καταλάβαμε πως ο λύκος μπορεί να μην είναι τόσο κακός όσο νομίζουμε αλλά πως είναι ένα άγριο ζώο που εμείς οι άνθρωποι πρέπει να σεβόμαστε και να προστατεύουμε και αυτόν αλλά και το περιβάλλον που ζει.
Διαβάσαμε επίσης την Κοκκινοσκουφίτσα του Adrien Maeght με την ανατρεπτική εικονογράφηση
αλλά και την αστεία Στρογγυλοσκουφίτσα
Διαβάσαμε Τα 3 μικρά λυκάκια του Ευγένιου Τριβιζά και καταγράψαμε ομοιότητες και διαφορές με Τα 3 γουρουνάκια
Μαζί με την “Πριγκίπισσα και το ρεβύθι” διαβάσαμε και την τελείως αντίθετη της “Πριγκίπισσα και η κολοκύθα”
Γιατί η μάγισσα των Χάνσελ και Γκρέτελ ήταν κακιά; Μήπως η ιστορία δεν έγινε έτσι ακριβώς όπως την ξέρουμε; Η μάγισσα μας διηγήθηκε την ιστορία από τη δική της πλευρά και εμείς αναρωτηθήκαμε. Ποιός τελικά έχει δίκιο;
Βρήκαμε τις διαφορές στην εξέλιξη της ιστορίας
Ζωγραφίσαμε ομαδικές αφίσες με τον Πινόκιο και τον Ψεύτη Βοσκό
Φτιάξαμε τους ήρωες των παραμυθιών από αλατοζυμαράκι
κι ένα κουτί όπου δημιουργήσαμε ένα περιβάλλον με στοιχεία τέτοια ώστε να μπορούμε να το φτιάχνουμε κάθε φορά όπως μας αρέσει. Να παίζουμε με τους ήρωες τα παραμύθια όπως τα γνωρίζουμε αλλά και να τα αναδημιουργούμε κάθε φορά και με διαφορετικό τρόπο μέσα από το παιχνίδι.