ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΑΚΡΥΩΤΙΚΩΝ

Δεκ 2022 02

Οι κοινωνικές υπηρεσίες του Δήμου Σάμης σας προσκαλούν την Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2022 σε εκδήλωση με αθλητικά δρώμενα που θα πραγματοποιηθεί στο Γυμναστήριο του Γυμνασίου – Λυκείου Σάμης στις 12.00 π.μ. με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Η εκδήλωση πραγματοποιείται στο πλαίσιο του τριημέρου δράσεων που διοργανώνουν η Ένωση Προστασίας της Ισότητας και των Δικαιωμάτων Α.μεΑ. «ΥΠΕΡΙΩΝ» και η Διεύθυνση Κοινωνικής Προστασίας και Υγείας του Δήμου Αργοστολίου υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Ενότητας Κεφαλληνίας και Ιθάκης και των Δήμων Αργοστολίου, Ληξουρίου και Σάμης.

Στα πλαίσια της εκδήλωσης θα γίνει παρουσίαση μπάσκετ με αμαξίδιο από τον πρώην αρχηγό της Εθνικής Ελλάδας, Γιώργο Μακρή και τους αθλητές του ΠΑΣΚΑ καθώς επίσης παρουσίαση επιτραπέζιας αντισφαίρισης Α.μεΑ. από τον προπονητή Πολίτση Πολυχρόνη. Παράλληλα, θα υπάρχουν διαθέσιμα αμαξίδια για να δοκιμάσει, οποιοσδήποτε επιθυμεί, πως είναι να αθλείσαι και να αγωνίζεσαι με αυτά.

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία καθιερώθηκε το 1992 με απόφαση της γενικής συνέλευσης του ΟΗΕ και τιμάται κάθε χρόνο στις 3 Δεκεμβρίου. Η Ημέρα αυτή δίνει την ευκαιρία στις κυβερνήσεις, στους οργανισμούς και στις κοινωνίες να εστιάσουν την προσοχή τους στα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ανθρώπων με αναπηρία. Σύμφωνα με στοιχεία τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας (ΠΟΥ), περί το 15% του παγκόσμιου πληθυσμού (περί το 1 δισεκατομμύριο άνθρωποι) πάσχουν από κάποιας μορφής αναπηρία.

Η εν λόγω εκδήλωση παρουσίασης αθλητικών δρωμένων από άτομα με αναπηρία έχει σκοπό να μεταφέρει το μήνυμα για ίση μεταχείριση, ευημερία και αξιοπρεπή τρόπο ζωής των ατόμων με αναπηρία, να μπει στην συνείδηση όλων εκείνων που δεν έτυχε να έχουν στην οικογένειά τους, στον κοινωνικό τους περίγυρο έναν άνθρωπο με κινητικά ή άλλα σοβαρά ή λιγότερο σοβαρά προβλήματα. Γιατί τότε μόνο, θα μπορούμε να δούμε, να νιώσουμε, να καταλάβουμε τον αγώνα τους. Έναν αγώνα πολλές φορές άνισο απέναντι σε μια κοινωνία που επιδιώκει την τελειότητα!

Δεκ 2022 02

κομμάτι που λέιπει συναντά το μεγάλο Ο αγαπώ πιο πολύ απ τα ΧΧριστούγεννα

Τα παραμύθια μας για αυτήν την εβδομάδα είναι τα εξής:

Το κομμάτι που λείπει συναντά το μεγάλο Ο

Σ’ αγαπώ πιο πολύ απ’ τα Χριστούγεννα

Διαλέξτε το παραμύθι που θα θέλατε να ακούσετε και πατήστε στον αντίστοιχο σύνδεσμο. Έπειτα ζωγραφίστε τις εντυπώσεις σας στο γνωστό έντυπο για να τις συζητήσουμε στην τάξη.

Καλές Αναγνώσεις/ακροάσεις!

Νοέ 2022 25

παραμύθι της ελιάς σοφή ελιά

Τα παραμύθια μας για αυτήν την εβδομάδα είναι τα εξής:

Το παραμύθι της ελιάς

Η σοφή ελιά

Επιλέξτε όποιο παραμύθι επιθυμείτε να ακούσετε και πατήστε στο αντίστοιχο σύνδεσμο. Έπειτα συμπληρώστε το έντυπο που παραλάβατε από το σχολείο.

Νοέ 2022 18

Ανάρτηση παραμυθιών

δάσος της αγάπης πας χελωνάκι

Τα παραμύθια μας για αυτή την εβδομάδα είναι τα εξής:

Το δάσος της αγάπης

Που πας χελωνάκι;

Διαλέξτε όποιο επιθυμείτε να παρακολουθήσετε και πατήστε στον αντίστοιχο σύνδεσμο παραπάνω.

Έπειτα τα παιδιά ας ζωγραφίσουν τις εντυπώσεις τους στο γνωστό έντυπο για να τις συζητήσουμε στην τάξη!

Καλές αναγνώσεις!

Νοέ 2022 11

Ανάρτηση παραμυθιών στην Ψηφιακή/ηλεκτρονική βιβλιοθήκη

Κατηγορία Ψηφιακή/Ηλεκτρονική Βιβλιοθήκη           Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανάρτηση παραμυθιών στην Ψηφιακή/ηλεκτρονική βιβλιοθήκη

Χρυσομαλλούσα και οι 3 αρκούδες τίτλο

Τα παραμύθια μας για αυτή την εβδομάδα είναι τα εξής:

Η χρυσομαλλούσα και οι τρείς αρκούδες

Τα τρία μικρά λυκάκια

Επιλέξτε το παραμύθι που θέλετε και πατήστε στον αντίστοιχο σύνδεσμο για να το ακούσετε. Έπειτα ζωγραφίστε τις εντυπώσεις σας στο γνωστό έντυπο!

Να έχετε ένα όμορφο Σαββατοκύριακο!

Νοέ 2022 04

Ανάρτηση παραμυθιών στην ψηφιακή/ηλεκτρονική βιβλιοθήκη

Κατηγορία Ψηφιακή/Ηλεκτρονική Βιβλιοθήκη           Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανάρτηση παραμυθιών στην ψηφιακή/ηλεκτρονική βιβλιοθήκη

της ειρήνης 1

Τα παραμύθια μας γι’ αυτή την εβδομάδα είναι τα εξής:

Ο σπουργίτης και το ουράνιο τόξο

Ο σπόρος της ειρήνης

Πατήστε στον αντίστοιχο σύνδεσμο για να τα παρακολουθήσετε! Έπειτα συμπληρώστε το γνωστό έντυπο!

Οκτ 2022 25

Μίξεις χρωμάτων και ουράνιο τόξο

Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ           Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μίξεις χρωμάτων και ουράνιο τόξο

Οκτ 2022 14

Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας

Κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ           Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας

Οκτ 2022 14

Ανάρτηση παραμυθιών για την ψηφιακή/ηλεκτρονική βιβλιοθήκη

Κατηγορία Ψηφιακή/Ηλεκτρονική Βιβλιοθήκη           Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανάρτηση παραμυθιών για την ψηφιακή/ηλεκτρονική βιβλιοθήκη

Το μικρό συννεφάκιΣοφάκι και ο Ντο

Επίλεξε ένα από τα παραμύθια και πάτησε στον αντίστοιχο τίτλο που εμφανίζεται παρακάτω για να το ακούσεις!

Το μικρό συννεφάκι

Το Σοφάκι και ο Ντο

Έπειτα φτιάξε το γνωστό έντυπο!

Καλή διασκέδαση!

Οκτ 2022 13

Έναρξη λειτουργίας ψηφιακής/ηλεκτρονικής βιβλιοθήκης

Κατηγορία Ψηφιακή/Ηλεκτρονική Βιβλιοθήκη           Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έναρξη λειτουργίας ψηφιακής/ηλεκτρονικής βιβλιοθήκης

βιβλιοθήκη 20230295

Στο Νηπιαγωγείο μας, η δανειστική βιβλιοθήκη θα λειτουργεί πλέον και ψηφιακά!

Ψηφιακή ή ηλεκτρονική  βιβλιοθήκη ονομάζεται η βιβλιοθήκη η οποία περιέχει βιβλία σε ψηφιακή μορφή. Ο αναγνώστης δηλαδή μπορεί να τα διαβάσει ηλεκτρονικά μέσω διαδικτύου στον ηλεκτρονικό υπολογιστή του αλλά και στο κινητό του. Επίσης ονομάζεται και εικονική/ανοικτή βιβλιοθήκη, επειδή δεν χρειάζεται να βρεθεί κάποιος στο φυσικό χώρο μιας βιβλιοθήκης για να διαβάσει ένα βιβλίο.

Στο μενού Ψηφιακή/ηλεκτρονική βιβλιοθήκη  θα  βρίσκετε κάθε Παρασκευή  δύο παραμύθια που θα μπορείτε να «διαβάσετε/ακούσετε» μαζί με τους γονείς σας!

Αν θέλετε στον ελεύθερο χρόνο σας μπορείτε να ζωγραφίσετε τις εντυπώσεις σας στο έντυπο που θα παραλαμβάνετε από το νηπιαγωγείο, ώστε να το συζητήσουμε στην τάξη!

Η λειτουργία της Ψηφιακής/ηλεκτρονικής βιβλιοθήκης ξεκινάει από αυτή την Παρασκευή 14/10/2022.