9 Μαρ 2014

Report Αγγλικά-Ελληνικά (pink panther)

Συντάκτης: Δουκαλέτση Αθηνά | Κάτω από: Project Καρβουνικό αποτύπωμα, Εργασίες μαθητών
Carbon-Footprint

ΚΑΡΒΟΥΝΙΚΟ ΑΠΟΤΥΠΩΜΑ

Σε ορισμένους τομείς του καρβουνικού αποτυπώματος σε ερωτηματολόγια που έγιναν ανάμεσα σε 19 μαθητές τα αποτελέσματα έδειξαν ότι είχαμε σε κάποια πιο χαμηλό και σε κάποια πιο ανεβασμένο καρβουνικό αποτύπωμα  σε σχέση με το μέσο όρο της υπόλοιπης Ελλάδας.

Πιο συγκεκριμένα αποδείχθηκε ότι επειδή ζούμε στη βόρεια Ελλάδα και σε χωριό το καρβουνικό αποτύπωμα μας επηρεάζεται αρκετά δηλαδή είτε αυξάνεται είτε μειώνεται σύμφωνα με κάποιες συζητήσεις που έγιναν κατά διάρκεια του μαθήματος και με τους συμμαθητές μας και με την καθηγήτριά μας Στέλλα Τρυφωνίδου.

Στον 1ο τομέα του Home (σπίτι) βλέπουμε ότι το καρβουνικό μας αποτύπωμα είναι υψηλότερο κατά 298% σε σχέση με της υπόλοιπης χώρας μας. Αυτό συμβαίνει λόγω κάποιων σημαντικών παραγόντων. Ο πιο σημαντικός παράγοντας είναι το κλίμα που επικρατεί στο βόρειο κομμάτι της χώρας μας είναι ψυχρό και έτσι αναγκαζόμαστε να θερμάνουμε το σπίτι μας πιο πολλούς μήνες το χρόνο. Επίσης στο βόρειο κομμάτι της χώρας μας οι πιο πολλοί άνθρωπο θερμαίνονται με ξύλο (κάτι που ανεβάζει το καρβουνικό μας αποτύπωμα) ενώ στην κεντρική Ελλάδα έχουν και την επιλογή του φυσικού αερίου. Τέλος στον τομέα του home ένας ακόμα παράγοντας στην περιοχή μας είναι και το κόψιμο του γρασιδιού, με διάφορες ηλεκτρικές μηχανές, κάτι που στις πόλεις υπάρχει σε περιορισμένη έκταση.

Στον 2ο τομέα που είναι οι μεταφορές ο αριθμός του καρβουνικού αποτυπώματος βρέθηκε ότι είναι πολύ μικρότερος κατά 288% από την υπόλοιπη χώρα μας αυτό συμβαίνει γιατί ζούμε σε χωριό και οι μεγάλες αποστάσεις είναι περιορισμένες καθώς έχουμε τα περισσότερα τα έχουμε κοντά μας. Επίσης οι μετακινήσεις με αεροπλάνο δεν είναι τόσο συχνές έως και ανύπαρκτες.

Στον 3ο τομέα που έχουμε τις προσωπικές αγορές είδαμε ότι ο μέσος όρος της τάξης μας είναι μικρότερος κατά 288% από τον μέσο όρο της χώρας μας. Έτσι ένας σημαντικός παράγοντας είναι ότι ο ένας ανταλλάσει ρούχα ή αντικείμενα με τον άλλον γιατί οι άνθρωποι μεταξύ είναι πιο δεμένοι. Επίσης ένας ακόμα λόγος είναι ότι λόγω οικονομικής κρίσης κάποια υλικά μπορούμε να τα επαναχρησιμοποιήσουμε προτού τα πετάξουμε. Ακόμη και η ανακύκλωση χαρτιού που γίνεται στο σχολείο μας, η επαναχρησιμοποίηση του πλαστικού μπουκαλιού  με νερό βοηθάει στην μείωση του καρβουνικού αποτυπώματος.

Τέλος στον 4ο και τελευταίο τομέα που είναι ο τομέας του φαγητού παρατηρούμε ότι και εδώ οι αριθμοί του καρβουνικού αποτυπώματος είναι μικρότερος κατά 185% σε σχέση με την χώρα μας. Ο κύριο λόγος που επηρεάζει το αποτύπωμά μας είναι ότι οι άνθρωποι τρέφονται με βιολογικά και οργανικά προϊόντα. Επίσης τρεφόμαστε με προϊόντα εποχής ή ντόπια σχεδόν πάντα και είμαστε κατά κάποιο μέρος φυτοφάγοι. Τέλος οι ποσότητες προσλαμβανόμενης τροφής ανά εβδομάδα είναι όλα σε μεγάλες ποσότητες βιολογικών προϊόντων όπως μεγάλος αριθμός αυγών, γαλακτοκομικών προϊόντων ακόμα και κρέατα τοπικής παραγωγής.

Έτσι βλέπουμε ότι μόνο στον τομέα το σπιτιού έχουμε υψηλά νούμερα αλλά όλους το καρβουνικό μας αποτύπωμα είναι υψηλό κατά 111% σε σχέση με το τον όρο της Ελλάδας σύμφωνα με τις απαντήσεις που δόθηκαν και δικαιολογήθηκαν.

CARBON FOOTPRINT

In some sectors of carbon footprint in questionnaires  that were made between of 19 students the results shown us that  in some areas we had lower coal fingerprint  and higher in some others in relation to the average of the rest of the Greece.

More specifically proved that because we live in the North Greece ours carbon footprint either increased or reduced according to some discussions during the lesson with our classmates and our teacher Stella Trifonidou.

In the first area (HOME) we can see that our carbon footprint is higher than our country. This happens because of certain factors. The most important factor is the climate in the northern part of our country that is cold and we forced to heat our house more months a year. Also in the north part of our country most of the people use wood to heat their houses (something that raises our coal fingerprint) but in the central Greece people have the choice of using coral gas. At the end in the sector of home another factor is the cut of the grass with electric machines, something that in the cities is to a limited extent.

In the second sector (Transport) our carbon footprint is lower than our country’s .This happens because we live in village and the long distances are limited. In addition the transportations by airplane are limited.

In the third sector (personal references) we saw that the average of our class is lower than our country’s.  An important factor is that people exchange clothes or objectives with each other. Also another factor is that because of economic crisis some materials can be reused before thrown away. Even the paper recycling is done in our school can help to reduce coal fingerprint.

In fourth and last sector (Food) we note that the number of our carbon footprint is lower than our country’s. The main reason that affects our coal fingerprint is that people fed themselves with biological and organic food. We also fed ourselves with local products and in some part we are vegetarian.

So we see that only in the sector of home we have higher number but our carbon footprint is higher in relation to the average of our country according to the answers were given.