Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο

« Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο, για το έτος 2022 ».

Η Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο (Internet Safety Day), καθιερώθηκε το έτος 2004 με πρωτοβουλία της Ευρωπαίας Επιτρόπου Viviane Reding, αρμόδια για την Κοινωνία της Πληροφορίας και τα Μέσα Επικοινωνίας, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση του διαδικτύου και της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους.

Την Τρίτη 8 Φεβρουαρίου 2022 , οι μαθητές της Α και Β Λυκείου του ΓΕΛ Τυχερού, συμμετείχαν σε διαδικτυακή συνάντηση που πραγματοποιήθηκε μέσω του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου και ενημερώθηκαν από εξειδικευμένα στελέχη της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Η θεματολογία που αναπτύχθηκε  αναφορικά με την πλοήγηση των παιδιών στο διαδίκτυο, ήταν:

• η πρόληψη και αντιμετώπιση των κινδύνων που σχετίζονται με τις νέες τεχνολογίες,
  • οι παγίδες που ελλοχεύουν στις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης,
  • ο διαδικτυακός σεξουαλικός εξαναγκασμός και εκβιασμός,
  • ο εθισμός στο διαδίκτυο,
  • το φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού.

Επιπλέον, κατά τη διάρκεια των τηλεδιασκέψεων συνδέθηκαν άτομα ευρέως γνωστά και αποδεκτά από το ευρύ κοινό και με επιρροή ειδικά στις μαθητικές  ηλικίες, όπως αθλητές, τα οποία μίλησαν στα παιδιά για τη δική τους εμπειρία αναφορικά με τη χρήση του διαδικτύου και τις διεξόδους των παιδιών στην εποχή των τεχνολογιών που διανύουμε.

20220210 105442