Ψηφιακό μέλλον

Mε την ευκαιρία της Διάσκεψης για το Μέλλον της Ευρώπης, η Βουλή των Ελλήνων διοργάνωσε σειρά συζητήσεων, προσκαλώντας τους πολίτες και ιδιαιτέρως τους νέους ανθρώπους να μετάσχουν ενεργά σε αυτές.

Στο πλαίσιο αυτό, υλοποιήθηκε την Πέμπτη 03.03.2022 διαδικτυακή εκδήλωση, με θέμα «Η διαμόρφωση του ψηφιακού μας μέλλοντος: Προκλήσεις και Προοπτικές», με τη συμμετοχή – μεταξύ άλλων –  της Εκτελεστικής Αντιπροέδρου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, αρμόδιας για την προετοιμασία της Ευρώπης για την ψηφιακή εποχή κ. Margrette Vestager, του Υπουργού Ψηφιακής Διακυβέρνησης κ. Κυριάκου Πιερρακάκη και της Αντιπροέδρου του ΕΚ κυρίας Εύας Καϊλή. Συζητήθηκαν η ανθρωποκεντρική προσέγγιση του ψηφιακού μετασχηματισμού, η πρόσβαση στην τεχνολογία για όλους τους πολίτες, το δικαίωμα στην εκπαίδευση, την κατάρτιση και τη δια βίου μάθηση, οι επιπτώσεις της ψηφιακής μετάβασης στην εργασία, η προστασία των δημοκρατικών αξιών και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, οι προοπτικές για τις μικρομεσαίες και τις  νεοφυείς επιχειρήσεις κ.α.

Στόχος της εκδήλωσης, ήταν η μεγαλύτερη δυνατή συμμετοχή της κοινωνίας των πολιτών και ιδιαιτέρως των νέων ανθρώπων και οι πολίτες είχαν την ευκαιρία να λάβουν το λόγο, να τοποθετηθούν ή να θέσουν ερωτήματα κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης προφορικά ή γραπτά στο chat. Στην εκδήλωση συμμετείχε η Διευθύντρια του σχολείου μας κ.Κανίδου Ζωή ως Senior Ambassador, εκπροσωπώντας το ΓΕΛ Τυχερού που είναι Σχολείο-Πρέσβης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

τίτλο 1 τίτλο 2 τίτλοτίτλο 4 3