STEM Club

Την περίοδο Οκτώβριου-Δεκεμβρίου  2018, θα λειτουργήσουν στο Εργαστήριο Πληροφορικής του Γυμνασίου Τυχερού , ΔΩΡΕΑΝ ΜΑΘΗΜΑΤΑ STEM, για παιδιά 13-16 ετών.

Συνολικά, θα διεξαχθούν 10 τρίωρα μαθήματα ενώ οι συναντήσεις θα πραγματοποιούνται κάθε Κυριακή απόγευμα 16:00-19:00μμ.

To πρόγραμμα υλοποιείται από τον οργανισμό «SciCo – Επιστήμη Επικοινωνία» και την Ελληνογερμανική Αγωγή. Κύριος στόχος του προγράμματος είναι οι μαθητές να συνδέσουν τις φυσικές επιστήμες, την τεχνολογία, τη μηχανική και τα μαθηματικά με την καθημερινή τους ζωή, να αντιλαμβάνονται την ενασχόληση τους με τους τομείς αυτούς ως μια ευχάριστη διαδικασία και ως ένα εργαλείο επεξήγησης και επίλυσης ρεαλιστικών προβλημάτων.

Οι μαθητές θα εστιάσουν στις «εκθετικές τεχνολογίες» που περιλαμβάνουν τομείς στην πρώτη γραμμή της ψηφιακής επιστήμης και πληροφορικής όπως είναι η Εκπαιδευτική Ρομποτική με Arduino, επαυξημένη και εικονική πραγματικότητα και την ανάπτυξη ψηφιακών εφαρμογών (Αpps).

Υλικό του μαθήματος, παρουσιάσεις, φωτογραφίες και έργα μαθητών ,μπορείτε να δείτε εδώ .

Ενημερωτικό και Υπεύθυνη δήλωση γονέα, εδώ.