Τελετή λήξης μαθημάτων σχ. έτους 2021-2022

IMG 44eb08265226082c80064d762a96d579 V

Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή,27 Μαΐου η τελετή λήξης των μαθημάτων του σχολικού έτους 2021-2022. Μια μικρή αποχαιρετιστήρια γιορτή, λίγο πριν την έναρξη των εξετάσεων  και, φυσικά, των καλοκαιρινών διακοπών.

Στους μαθητές και στις μαθήτριες μίλησε αρχικά η αναπληρώτρια Διευθύντρια κ. Αγγελή Ελένη, η οποία μετά την αποτίμηση της σχολικής χρονιάς που διανύσαμε, ευχήθηκε σε όλους καλή επιτυχία στις εξετάσεις και ,ιδιαίτερα στους μαθητές και στις μαθήτριες  της Γ τάξης ,καλή συνέχεια στις σπουδές τους ,εκφράζοντας παράλληλα την επιθυμία όλων να μη διακοπεί στο μέλλον η επαφή ,η επικοινωνία με το παλιό τους σχολείο.

Η κ. Βίσκα Αικατερίνη αποχαιρέτισε επίσης τους μαθητές και τις μαθήτριες της τρίτης τάξης, εκφράζοντας ολόθερμες ευχές εκ μέρους της Διεύθυνσης και όλων των εκπαιδευτικών του σχολείου μας  για επιτυχία και πρόοδο των παιδιών που προχωρούν πλέον στη ζωή τους είτε στην επόμενη βαθμίδα εκπαίδευσης είτε σε άλλο πεδίο της επιλογής τους.

Τον λόγο έλαβε στη συνέχεια η μαθήτρια της Γ΄τάξης Ειρήνη Κατσούρη, ως εκπρόσωπος του 15μελούς συμβουλίου του σχολείου. Μέσα σε συγκινησιακά φορτισμένη ατμόσφαιρα η μαθήτριά μας αποχαιρετώντας με τη σειρά της το σχολείο, εξέφρασε ευχαριστίες προς τους καθηγητές και αναφέρθηκε στις ευχάριστες αναμνήσεις που θα συντροφεύουν τα παιδιά στη μελλοντική τους πορεία.

Ακολούθησε εκδήλωση που οργάνωσε η κ. Έλσα Λεοντιάδου, η καθηγήτρια Μουσικής του σχολείου μας, που περιλάμβανε: Απαγγελία ποιημάτων από τους μαθητές Δήμητρα Κονδύλη, Γιάννη Κονιτόπουλο και Κυριακή Μαρούλη της Γ΄τάξης και μουσικό πρόγραμμα από την ορχήστρα του σχολείου μας(Βαγγέλη Περήφανο, Μιχάλη Δημητροκάλλη, Αντρέα Κουτελιέρη, Ηλία Διαμαντάρη, Εμμανουέλλα Μαργαρίτη) και τη χορωδία ,που αποτελούσαν  μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Α3.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί απόλαυσαν τις απαγγελίες, τα όμορφα τραγούδια και συμμετείχαν με ενθουσιασμό στην εκδήλωση.

Με την ολοκλήρωση της γιορτής μας ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων προσέφερε στον προαύλιο χώρο στους μαθητές της Γ΄ Τάξης τις αναμνηστικές τους φωτογραφίες και σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες ένα γλυκό κέρασμα.

Στο τέλος μιας ακόμη ιδιαίτερης χρονιάς που αφήσαμε πίσω μας, λόγω των  συνθηκών που επέβαλε η πανδημία, βιώσαμε μια ημέρα όμορφη, γιορτινή. Συγκινησιακά φορτισμένη αλλά και  αισιόδοξη. Με το κατευόδιο για τα μεγαλύτερα  παιδιά που ήρθε η ώρα να αποχωριστούμε και με τον καλοκαιρινό αποχαιρετισμό και την ευχή για καλή αντάμωση για τα μικρότερα παιδιά μας που θα συνεχίσουν την επόμενη χρονιά τη φοίτησή τους στο σχολείο μας, το1ο Γυμνάσιο Νάξου.

IMG cb44fd9a50daf7121ec1702df349266b V

IMG cc8e1850434ebf791e50f9b620a54cd3 V