Ιάκωβος Εμμ. Ψαρράς (1936 – 2006) – Ο μεγάλος Έλληνας ηθοποιός ηταν μαθητής του Γυμνασίου Νάξου

Στις 17 Απριλιου 1936 γεννήθηκε ο μεγάλος Έλληνας ηθοποιός του Εθνικού θεάτρου, Νάξιος Ιάκωβος Εμμ. Ψαρράς. Ο Φιλωτίτης καλλιτέχνης ήταν γιός του καθηγητή Φυσικής Αγωγής Εμμανουήλ Ψαρρά ο οποίος υπηρέτησε για πολλά χρόνια στο Γυμνάσιο Νάξου στη Χώρα, εδώ φοίτησε και Ιάκωβος ο οποίος μάλιστα έκανε και τα πρώτα του θεατρικά βήματα στη σκηνή του αμφιθεάτρου του σχολείου μας. Ο Ιάκωβος Ψαρράς έφυγε απο τη ζωή στις 21 Νοεμβρίου 2006. Φέτος ο σύλλογος των εκπαιδευτικών του 1ου Γυμνασίου, αποφάσισε ομόφωνα να δώσει στο αμφιθέατρο, του οποίου η σκηνή ανακαινίστηκε φέτος, το όνομά του ενω προγραμματίζεται για το καλοκαίρι εκδήλωση αφιερωμένη στη μνήμη του.