Διάκριση στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό ‘Alan Turing’

Το σχολείο μας συμμετείχε στην προκριματική online φάση του 2ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης ‘Alan Turing’, του ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας, με 5 τριμελείς ομάδες. Όλες οι ομάδες μας τα πήγαν πολύ καλά. Μια ομάδα, μάλιστα, κατάφερε να προκριθεί με την επίδοσή της (1η στην περιφέρεια Βορείου Αιγαίου και 21η στις 325 συμμετοχές πανελλαδικά) στην κατηγορία του Λυκείου.

Η ημιτελική και τελική φάση διαγωνισμού διεξάγεται δια ζώσης στην έδρα του ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας στην Πάτρα το Σάββατο 6/5/2023, χωρίς οι διοργανωτές να καλύπτουν κάποιο τμήμα των εξόδων μετακίνησης και διαμονής. Λόγω των παραπάνω δυσχερειών, δυστυχώς, η ομάδα του σχολείου μας δεν θα καταφέρει να ολοκληρώσει τη συμμετοχή της.

Το σχολείο μας συγχαίρει ιδιαίτερα τους μαθητές/μαθήτριες: Μουδούρογλου Ελπίδα, Σιώλο Παναγιώτη και Φραγκομίχαλου Άννυ για την διάκρισή τους και τους εύχεται πάντα επιτυχίες.